Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докато училището е просто сграда с проблеми – децата ще страдат

Училищната медиация е като любовта и не става насила, но бъдещето е на тези, които са в състояние да обичат

БНР Новини
Снимка: cie.bg

Добре дошли в Училището по толерантност! Привидно то няма местоположение и сграда, защото изначално е сътворено вътре в ценностната система на човека. Човешката цивилизация често го игнорира в продължения на цели хилядолетия и днес сякаш е на път да повтори тази грешка.
В днешното общество все по-често се срещат бежанци– физически и духовни, неразбрани и гении, уязвими групи от хора и такива с увреждания. Лесно ли се групират в собствени светове и привидни затвори и лагери какво следва от това? Какво ни отнема толерантността днес, обричайки ни на самодискриминация?
Въпросът за училищната медиация като част от разплитането на пъзела с разрешаването на конфликти без агресия и в българското училище е част от темите на Международното училище по управление на конфликти и медиация сред младите хора. Какви резултати се постигат чрез прилагането на училищната медиация и защо тя не става насила? Кой участва в училището и каква е реализацията и позицията на медиаторите в образователната система на България – чуйте в звуковия файл от проф. Татяна Дронзина, която преплита анализа на училището и обществото, в който те се оказват огледални образи.





Какво се случва зад стените на училищната сграда, която и в съвременния й вид у нас сякаш не е пригодена за човешки взаимоотношения и топлина на споделянето? Защо е важно всяко дете и младеж в българското училище да бъде чутои разбран, включително когато страда от загубата на близък човек или просто е влюбен, преди да се изисква от него каквото и да било? Колко е голямо богатството да имаш учител, който и след десетилетия да бъде добрият глас в живота ти – и в добри и в лоши мигове? Къде е изходът за българското училище и за какво мечтае дългогодишният учител и директор Роман Димитров – чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53