Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Даровете на гнева“ – внукът на Махатма Ганди разказва

БНР Новини
Махатма Ганди

На бъдещите поколения ще бъде трудно да повярват, че някога такъв човек, от плът и кръв, е ходил по земята, казва Айнщайн за Махатма Ганди. А внукът на Махатма Ганди – Арун Ганди разказва за житейските уроци, които е получил от своя дядо. Това са онези същите уроци по простота, човещина и смирение, които днес – през „гневния, алчен и агресивен“ 21 век биха били още по-животоспасяващи. Земята има ресурси да задоволи нуждата на хората, но не и тяхната алчност – твърди Бащата на нацията.
СнимкаПрез очите на внука му Арун в книгата „Даровете на гнева“ успяваме да видим, че световноизвестният духовен лидер, борецът за свобода с мирни средства, създателят на философията и практиката на ненасилствената съпротива – Сатяграха е бил човек като всички останали. Преди да се превърне в Махатма – един от най-светлите духовни водачи в света – Мохандас Карамчанд Ганди има живот на почти типичен индиец от кастата на търговците, каквито са по произход родителите му. Махатма („Велика душа“ на санскрит) го нарича поетът Рабиндранат Тагор през 1915 година при завръщането му в родината. Преди това индийският младеж заминава да учи право в Лондон. После едва намира работа като чиновник в индийска фирма в Южна Африка. Прекараните в Южна Африка около 20 години оказват решаващо влияние върху неговата философия за ненасилие и мирна борбата за независимост. През 1920 година той поема ръководството на Индийския национален конгрес и се превръща в реален водач на индийското движение за независимост. Индия получава независимостта си. Нобеловата награда за мир няма честта да бъде получена от Махатма Ганди.
Арун Ганди е един от внуците на великия водач Махатма Ганди. Той е едва дванайсетгодишен, когато родителите му го оставят при дядо му в ашрама „Севаграм“ в Индия. Днес Арун е вече възрастен човек, живее в САЩ и е убеден, че днешната глобална агресивност има разрешение чрез уроците на дядо му: Отричам насилието, защото доброто, което изглежда то може да причини, не е трайно; трайно е лошото, което то причинява… Не трябва да се срамуваме от гнева. Гневът е хубаво нещо. Той е енергията, която ни кара да разграничаваме справедливото от несправедливото – силно и много добро средство, което ни мотивира. Това, от което трябва да се срамуваме, е начинът, по който злоупотребяваме с него.
Книгата „Даровете на гнева“ разкрива чрез човешката история на семейство Ганди още нещо – лидерството не е наследствена титла, формален авторитет, официален статут или властова позиция в някаква институция. Лидерството е труден избор в извънредни обстоятелства, готовност да носиш отговорност и личен пример. Бъди промяната, която искаш да видиш в света… Промени себе си – контролът за това е в теб.
От книгата „Даровете на гнева“ научаваме не само за Похода на солта, Кастата на Недосегаемите, босоногия Колеж или за връзката между голямата световна политика, сгъваемия чекрък и медитацията… В урока „Не се отказвай“ Арун ни запознава с алгоритъма на всяка малка или голяма битка, формулиран от дядо му накратко така: Първо те игнорират, после ти се присмиват, след това се борят срещу теб и накрая побеждаваш.
А стори ли ви се твърде екзотична интелектуална прищявка връщането към духовните идеи и практики на Махатма Ганди – пуснете си телевизора и ако агресията и насилието не са прелели вече над прага ви – вижте новините. Така по-лесно ще си отговорите на въпроса дали имаме нужда от уроците на Махатма Ганди… Ако продължаваме да следваме принципа „Око за око“, рискуваме целият свят да ослепее.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Операта – музикалната живопис и персонажите на Пучини в Двореца Балчик

От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския  културен..

публикувано на 27.07.25 в 09:10

Прочети преди плажа!

В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..

публикувано на 26.07.25 в 19:35

12-о издание на РАДАР фестивал: вълни от звук, алгоритми и импровизации

RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект"  е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..

публикувано на 26.07.25 в 12:25
Театър 199 Валентин Стойчев

С поглед към юбилейния 60-и сезон на Театър 199 "Валентин Стойчев"

Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..

публикувано на 26.07.25 в 08:50

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25