Този прекрасен град на морето е непрекъсната изненада за археолозите, както и летовниците. Но за археолозите лято в Созопол е равнозначно на многократна жега: от температурите навън, от количеството работа и усърдието, с което се „гмуркат“ в земните недра, от очакването за поредни находки и последващата писмена работа, в която ще ги отразят!
Летовниците и екскурзиантите в Созопол винаги се възхищават на техния огромен сизифовски труд. И… продължават своите лежерни разходки за сладолед или нещо разхладително из крайморския град. Мислят как да си направят по-интересна ваканцията. Ходят на плаж, обикалят улички, музеи, галерии, правят снимки и най-вече селфи сеанси… Два типа обикновени хора в необикновената лятна жега! Всеки – със своята гледна точка към лятото.
Време е да променим представите за „обикновените“ обикновени, казват археолозите. Тъкмо обикновените хора в хилядолетията са авторите на лукса, от който после заблестяват очите ни в музеите. Не вождове, владетели и царе хващат инструментите и сътворяват чудеса от великолепни сгради, изящни вещи, впечатляваща украса. Тръгваме заедно с археолога доц. д-р Кръстина Панайотова по предримския път на някогашен Созопол, за да научим още тайни за древното ни минало и за хората, обитавали тези земи.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg