Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трифон Трифонов за професията пазач на фар – сам с другите и с лъча надежда

БНР Новини
Старият и новият фар на Галата.
Снимка: БГНЕС



Фар Галата.                           Снимка: БГНЕСНа 18 август е Международният ден на морските фарове. Колко са фаровете по българското Черноморско крайбрежие? Можете ли да ги изброите? И как тогава се наричат всички останали светещи съоръжения, които са любимо място за разходка и снимки на летовниците?

Най-старият не само по нашето морско крайбрежие, но и най-старият автентичен действащ фар на Балканите е този, на нос Шабла. В далечното минало е наричан „Шабла фенер“, а също и „Пясъчния фенер“. На северозападния ръб в основата му е изобразен лъв, изправен на задните си крака. Така във времена, когато не е имало самостоятелна българска държава, участниците в строежа оставят красноречиво свидетелство за своя български произход и свободолюбие. И друг интересен щрих: шабленският фар е умалено копие на прочутия Александрийски фар, който е едно от Седемте чудеса на света. Ако това са косвени послания, завещани от предците, да прибавим още едно. Във фара на Шабла е зазидано пряко послание към бъдещите поколения. То трябва да бъде отворено през 2056 година, т.е. 200 години след неговото построяване. Интересно, какво ли има в него?

Пазачите на фарове имат дълги часове за размисъл, когато небето и морето са в хармония. Търсят своите отговори за корабите в морето, времето и хората. Трифон Трифонов може много да ви разказва за историята на фаровете по българското Черноморие, за отговорността и особеностите в тази, на пръв поглед, самотна професия, когато си насаме с… всички.


Преди да стане фаропазач на нос Галата, капитан II ранг Трифон Трифонов има солиден трудов стаж в хидрографската служба. Знаете ли колко е висока кулата на фара, където преминават неговите дежурства? А колко градуса е обзорът на Варненския залив оттам? За какво служи наутофонът, кога се използва и още много други интересни неща? Чуйте неговия разказ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10