Константин Павлов е сред най-обичаните съвременни поети.
Първите му две стихосбирки „Стихове” е „Сатира” излизат в началото на 60-те и още оттогава е обявен за враг на народа, а поезията му е забранявана. В продължение на 12 години по времето на тоталитарния режим никой издателство не набира кураж да публикува негови стихове.
Той отказва да робува на социалния фалш, да се съобразява с тоталитарната цензура, осмива с ирония и сарказъм социалистическия бит и манталитет, призовава читателите си към непокорство и свобода на духа, нещо неприемливо за ревнителите на социалистическия реализъм. Затова Константин Павлов за дълго е изолиран от социалистическата върхушка, поезията му е неглижирана, разпространявана повече като апокрифна литература.
Освен автор на сценарии, Константин Павлов е автор и на пиесите „Птици”, „Бунт в неделя”, „Антична трагедия” и „Персифедрон”.
В радиопостановката участват Татяна Лолова, Иван Иванов и Петя Силянова.
Режисьор е Петър Дамянов.
неделя, 24 септември, от 16 часа
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg