Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митологични образи: Нишката на Ариадна

"Ариадна и Тезей" от Николо Бамбини
Ариадна е дъщеря на царя на Крит - Минос. Синът на Минос е убит от атиняните след успешно участие в Панатинските игри. За наказание Минос изисква от тях всяка година да предоставят на Минотавъра, който обитава Лабиринта, построен от Дедал, 7 атински младежи и 7 девойки.
В третата група се включва Тезей - той е решен да убие Минотавъра и така да освободи сънародниците си от ужасното наказание. Ариадна се влюбва в него, дава му вълшебен меч и кълбо червени вълнени конци, което да му помогне да излезе от Лабиринта. Ариадна и Тезей се качват на кораба и напускат Крит.
Това е щастливата част от живота на Ариадна - Ариадна на Крит е предаването, което ще се излъчи на 16 октомври. Георг Фридрих Хендел е отразил в музика историята на Ариадна на Крит.
Междувременно бог Дионис се явява пред Тезей - Ариадна е обречена на него. Тезей, който е победил Минотавъра, не може да се бори с бог. Ясен Воденичаров е сред мнозината композитори, впечатлени от любовта на бога (той е използвал римския вариант на бога на виното, Бакхус) Ариадна трябва да бъде изоставена на Наксос. Трагедията й е по-интересна за композиторите, отколкото щастливите й дни на Крит: за нея са писали мнозина - Монтеверди, Рихард Щраус, Йозеф Хайдн. Ще звучи музика от Монтеверди и Хайдн.

Понеделник, 16 и 23 октомври, от 17.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05
проф. Пенка Петрова

Проф. Пенка Петрова: Институтът по микробиология разработва ново биогориво

Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...

публикувано на 11.07.25 в 15:00
Национален музей на образованието

Националният музей на образованието в Габрово с лятна програма за децата

За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..

публикувано на 11.07.25 в 12:20

Ученически проект за детска болница в Газа

Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..

публикувано на 10.07.25 в 09:50