Преди седмица в Първо студио на БНР се състоя концертът Vis-à-vis („Очи в очи“). За да уачастват в него за първи път в София гостуваха Chamber Jazz Duo – Ивайло Ковачев (пиано) и Матия Дзапа (виолончело). Двамата музиканти са носители на редица отличия от национални и международни музикални форуми.
Концертът „Очи в очи“ (Vis-à-vis) беше със специалното участие на Теодосий Спасов, с когото миналата година те успешно реализираха европейския проект „На Изток от Алпите“. Музикалното събитие в Първо студио на БНР беше ярък пример за това как музиката днес преплита в едно цяло жанровите различия на музикалните стилове. Тримата музиканти, свързани чрез своята изключителна виртуозност, споделиха с публиката атрактивна комбинация от български фолклор, класика, джаз, рок, фънк и др.
Програма на Vis-à-vis включваше:
Jaco Pastorius
Three View of a Secret
Pat Metheny
Have you heard
Better days ahead
Something to remind you
Ivo Kova
BBBlues
Journey
Ivo Kova
Vis-á-vis
Pat Metheny
Minuano
Rodgers/Hard
My Romance
Ivo Kova
Meeting Point
Theodosii Spassov
О`Майно Хоро
Something Wonderful
Danube Blues
Pat Metheny
Stranger in TownИвайло Ковачев (Иво Кова) е пианист, който успешно съчетава в репертоара си класическа, съвременна и джаз музика. Неговите разнообразни стилови и жанрови интереси го правят желан партньор като солист и камерен изпълнител на много и различни сцени и джаз клубове.
Матия Дзапа има многобройни записи на солова и камерна музика и издадени албуми за музикални компании като Guild, Decca и Claves. Концертната му дейност с многобройни различни формации го отвежда на реномирани сцени, като Карнеги Хол в Ню Йорк, Културен и Конгресен Център Люцерн (KKL) в Швейцария, Уигмор Хол в Лондон и залата на Берлинска филхармония.
Tеодосий Спасов е музикант с огромен кръг почитатели по цял свят. Познат е като виртуозен изпълнител на кавал, който може да изсвири стилно всяка народна мелодия. Неговите изпълнения са необикновен синтез между традиционен фолклор, джаз и класическа музика. В последните години пише музика за симфоничен оркестър и кавал.
През 1995 година списание „Нюзуик“ го нарежда между най-талантливите музиканти от Източна Европа. Има издадени над 38 компактдиска със солови изпълнения и с различни музикални формации.
Носител е на много отличия и награди, между които наградата на Международната академия за изкуства в Париж (1996), „Музикант на годината“ (1997) и (2002), Статуетката на Аполон Токсофорос (2001), за дългогодишното му ярко присъствие в българския музикален живот и успехите му на световните сцени.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg