Преди седмица в Първо студио на БНР се състоя концертът Vis-à-vis („Очи в очи“). За да уачастват в него за първи път в София гостуваха Chamber Jazz Duo – Ивайло Ковачев (пиано) и Матия Дзапа (виолончело). Двамата музиканти са носители на редица отличия от национални и международни музикални форуми.
Концертът „Очи в очи“ (Vis-à-vis) беше със специалното участие на Теодосий Спасов, с когото миналата година те успешно реализираха европейския проект „На Изток от Алпите“. Музикалното събитие в Първо студио на БНР беше ярък пример за това как музиката днес преплита в едно цяло жанровите различия на музикалните стилове. Тримата музиканти, свързани чрез своята изключителна виртуозност, споделиха с публиката атрактивна комбинация от български фолклор, класика, джаз, рок, фънк и др.
Програма на Vis-à-vis включваше:
Jaco Pastorius
Three View of a Secret
Pat Metheny
Have you heard
Better days ahead
Something to remind you
Ivo Kova
BBBlues
Journey
Ivo Kova
Vis-á-vis
Pat Metheny
Minuano
Rodgers/Hard
My Romance
Ivo Kova
Meeting Point
Theodosii Spassov
О`Майно Хоро
Something Wonderful
Danube Blues
Pat Metheny
Stranger in TownИвайло Ковачев (Иво Кова) е пианист, който успешно съчетава в репертоара си класическа, съвременна и джаз музика. Неговите разнообразни стилови и жанрови интереси го правят желан партньор като солист и камерен изпълнител на много и различни сцени и джаз клубове.
Матия Дзапа има многобройни записи на солова и камерна музика и издадени албуми за музикални компании като Guild, Decca и Claves. Концертната му дейност с многобройни различни формации го отвежда на реномирани сцени, като Карнеги Хол в Ню Йорк, Културен и Конгресен Център Люцерн (KKL) в Швейцария, Уигмор Хол в Лондон и залата на Берлинска филхармония.
Tеодосий Спасов е музикант с огромен кръг почитатели по цял свят. Познат е като виртуозен изпълнител на кавал, който може да изсвири стилно всяка народна мелодия. Неговите изпълнения са необикновен синтез между традиционен фолклор, джаз и класическа музика. В последните години пише музика за симфоничен оркестър и кавал.
През 1995 година списание „Нюзуик“ го нарежда между най-талантливите музиканти от Източна Европа. Има издадени над 38 компактдиска със солови изпълнения и с различни музикални формации.
Носител е на много отличия и награди, между които наградата на Международната академия за изкуства в Париж (1996), „Музикант на годината“ (1997) и (2002), Статуетката на Аполон Токсофорос (2001), за дългогодишното му ярко присъствие в българския музикален живот и успехите му на световните сцени.
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg