В заглавието на изложбата в Националния археологически музей всъщност има закачка. Официалното название е „Злато и бронз. Метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха“. От една страна епохата е бронзова, от друга страна – златото не просто присъства, то е в пълния си блясък и красота. Водещата линия започва с находките, представящи всекидневието в златодобивния рудник „Ада тепе“ и селището към него: керамични съдове, кремъчни, каменни и метални сечива и инструменти. Съветвам ви да не подминавате поставените под увеличителна лупа златна стопилка и златно мънисто. Техните миниатюрни размери са ярко свидетелство за умението на древните майстори за извършване на процесите на топене и производство на златни изделия в древния рудник. На пръв поглед изложбата е продължение на представената през май 2017 г. при изключителен интерес в Музея за история на изкуството (Kunsthistorisches Museum) във Виена експозиция „Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа“. Но археолозите умеят да поднасят изненади на посетителите. В отличие от изложбата, показана във Виена, тази сега у нас е два пъти по-голяма и разбира се, много впечатляваща! Археолозите я наричат помежду си „Историята продължава“. Концентрацията на златни артефакти превръщат региона в тематичен лидер на златото през бронзовата епоха. Има, на пръв поглед, не толкова бляскави артефакти. Сред суровините за производството на бронзови изделия са медните слитъци, които са свидетелство за развита търговия в района на Средиземноморието и Европа през бронзовата епоха. Самите бронзови изделия са представени от многобройни находки: сърпове и кухи брадви от Върбица и Овча Могила, сечива като шила, длета, плоски брадви, брадви с втулка и оръжия – мечове и рапири, върхове на различни типове копия, двойни брадви, доказателство за трайни контакти с егейско-микенския културен кръг и с Централна Европа. Отделете си време и поспрете пред колективните находки от Побит камък и Могилица, включващи многобройни каменни калъпи за отливане на разнообразни бронзови предмети – оръжия, скиптри, сечива, украшения...
Концентрацията на златни артефакти превръщат региона в тематичен лидер на златото през бронзовата епоха. Експозицията комбинира представителни находки от благородни метали, като съкровищата от Вълчитрън и Бързица, предмети от злато, бронз и керамика от некропола при Дъбене, колективните находки от Янково и Здравец, с находки, даващи ценна информация за технология, технически достижения, културен обмен и търговия на далечни разстояния. „Толкова голяма изложба, специализирана само за бронзовата епоха, тук не е правена никога“, отбелязват организаторите. Тя е посветена на българското и австрийското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. и може да бъде разгледана до 28 януари 2018 г.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg