Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джонатан Суифт – избрана поезия

БНР Новини

30 ноември 2017 година е датата, на която се навършват 350 години от рождението на Джонатан Суифт. Чудесен повод да бъде представена на читателите в България поезията на автора, познат по целия свят предимно с „Пътешествията на Гъливер“. Преводът на стиховете в първото издание на български език с избрана поезия на Джонатан Суифт е на професор Евгения Панчева, чийто преводи на Александър Поуп са вече високо оценени от читатели и специалисти. Споменаваме Поуп неслучайно – той е съвременник на Суифт и двамата принадлежат на един литературен кръг.
Наричат Джонатан Суифт англо-ирландки писател, но по-справедливо е да бъде наречен англичанинът-ирландски патриот. Той е роден в Дъблин, в семейство, преселило се от Западна Англия. Завършва Тринити Колидж. След години получава и магистърска степен в Оксфорд. Литературната му биография започва с поезия по времето, когато е секретар на английския дипломат и есеист Уилям Темпъл и помага при подготовката на неговите мемоари. Самият Темпъл отбелязва литературната дарба на Суифт пред английския елит. Но това е само началото на ярката и бурна съдба на Суифт като писател, общественик, публицист, сатирик, памфлетист и дори свещеник в англиканската църква в Ирландия – той служи като декан-настоятел в катедралата „Свети Патрик“ в Дъблин. Джонатан Суифт е и неофициалният лидер, огласил декларация за правата на ирландския народ. Автор е на много памфлети, притчи и есета, най-известните сред които са издадени в „Приказка за бъчвата“, „Битката на книгите“, „Ирландски истории“. Често произведенията му са публикувани под различни псевдоними, какъвто е случаят и с публикуването на първата част от „Пътешествията на Гъливер“ през 1726 година.
Джонатан Суифт обаче през целия си живот не престава да пише поезия – от чиста лирика до язвителни пародии. Съумява да напише в този жанр дори собствената си епитафия. Автор е на над двеста поетични текста. Само някои от тях са подбрани, преведени и представени в двуезичното издание „Джонатан Суифт – избрана поезия“, но те илюстрират красноречиво, че създаденото от големия писател Джонатан Суифт не е загубило актуалност и въздействие за някакви си 350 години.
„Джонатан Суифт – избрана поезия“ беше представена в навечерието на 350-годишнината на Джонатан Суифт в резиденцията на Н. Пр. Майкъл Форбс – посланик на Република Ирландия в София, който още през пролетта на тази година сподели със слушателите на предаването „Артефир” в БНР идеята си поезията на Джонатан Суифт да бъде преведена на български език и публикувана в юбилейна книга.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23