Цивилизацията се развива и загива заедно с почвите си! – тази мисъл на професор Юстус фон Либих, основател на теорията за минералното хранене на растенията, би трябвало да ни държи нащрек за опазването на едно от основните богатства на Земята.
От общата площ на сушата, която представлява 30 на сто, само 10-11 на сто са обработваеми почви и земи. Данните са от презентацията на професор Методи Теохаров, председател на българското почвоведско дружество, във връзка със световния ден на почвата. Те са поредното предупреждение за нас, жителите на планетата ни, заети с различни дейности, да бъдем грижовни стопани, тъй като за всички ни почвата и нейният плодороден слой са безценни.
Световният ден на почвата се отбелязва всяка година на пети декември. Българските почвоведи честваха, разбира се, тържествено този свят за тях празник. Директорът на Института по почвознание, агроекология и защита на растенията „Никола Пушкаров“, професор Светла Русева, се спря на дейността на института и отбеляза ролята му за фундаменталните и стратегически изследвания, свързани със значими национални и международни стопански, екологични и икономически проблеми. Разработването на прогнози и стратегии, научно-приложни и приложни разработки са в помощ на земеделците, които също имат отговорността да се грижат както за почвеното плодородие, така и за запазването на почвите.
За образуването на няколко сантиметра почва са необходими хиляди години. Това означава, че тя на практика е невъзобновяема. Председателят на Селскостопанската академия професор Васил Николов запозна аудиторията с резултатите от конференцията на високо равнище на Естонското председателство на Съвета на Европейския съюз „Почви за устойчиво производство на храна и екосистемни услуги“. На срещата в Талин е изразена тревога от продължаващата загуба на почвени ресурси, на фона на нарастването на потребностите от храна заради увеличаването на населението на планетата ни. Изнесените данни от срещата навеждат на мисълта, че в европейски и световен мащаб решенията на управляващите и мерките за опазването й все още не са достатъчни и навременни.
Българските почвоведи, макар и в нелеки условия, продължават своята работа.
Директорът на Института по почвознание, агроекология и защита на растенията „Никола Пушкаров“, професор Светла Русева, открива честването на световния ден на почвата в Националния музей „Земята и хората“. В президиума са: председателят на Селскостопанската академия, професор Васил Николов; председателят на Българското почвоведско дружество, професор Методи Теохаров и професор Тотка Трифонова от Института по почвознание, агроекология и защита на растенията „Никола Пушкаров“.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg