Днес, в Италия се чества официално Богоявление. Празникът има древен произход и е свързан с тримата влъхви и старица, която носи дарове на децата.
На Апенините Богоявление е предшествано от езически и древноримски ритуали, в които богинята Стрениа e символ на дарение за благоденствие. Християнството го свързва със старица, отказала да придружи тримата влъхви, тръгнали да даряват Младенеца. Съжалила за това, тя раздала лакомства на децата. И така до ден днешен Бефана, както се казва на италиански или добрата Баба Яга, която също лети с метла и слага в чорапите на мало и голямо своите дарове – за послушните сладкиши, за непослушните въглища от шоколад.
През днешния ден тя се появява по най-оригинален начин – с колело, с лодка, на мотор, на кон, с парашут или се спуска по въже от кула, среща се в превозните средства, а в селището Урбания, където е нейната къща, се провеждат различни забавни инициативи, включително изплитането на най-дългия чорап на Земята. На много места, начело с Флоренция и Форли, Бефана ще раздава на малчуганите чорапи, пълни с бонбони и шоколади, събирайки същевременно средства за пострадалите от земетресенията преди година в Южна Италия. Според сдружения на потребителите, за настоящия празник италианците ще похарчат за подаръци общо над два милиарда евро.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg