Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фламандската опера с почит към незабравимия диригент и музиковед Алберто Дзеда

БНР Новини
Алберто Дзеда
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Тази година традиционният новогодишен концерт на Фламандската опера е бил необичаен. Състоял се е на 6 януари в зала „Елизабет” в Антверпен и е бил в памет на покойния италиански диригент и изследовател Алберто Дзеда (2 януари 1928 – 6 март 2017), посветил почти цялата си кариера на творчеството на Джоакино Росини. Първоначалната идея е била събитието да отбележи 90-ия рожден ден на маестро Дзеда, но за съжаление той напусна този свят през пролетта на миналата година. Белгийският кореспондент на „Неделен следобед” - Милен Венков, е имал щастливата възможност да посети концерта и е останал възхитен от изпълненията на цял куп знаменити певци - от изгряващи таланти до утвърдени майстори. Сред участниците в събитието са били Микеле Пертузи, Никола Алаимо, Максим Миронов, Чечилия Молинари, Карло Лепоре, Тереза Йерволино, Кармен Ромеу, Енеа Скала и младата талантлива грузинка Саломе Джикия. Донато Ренцети е дирижирал хора и оркестъра на Фламандската опера. Нашият кореспондент споделя:

Многократно съм имал възможността да присъствам на спектакли, ръководени от Алберто Дзеда в белгийските театри. Незабравими остават постановки като „Жената от езерото” и „Капулети и Монтеки” в Лиеж , „Семирамида”, „Отело” и „Армида” в Антверпен. Моментът, който най-трайно се е запечатал в паметта ми, е от един далечен спектакъл на „Пепеляшка” в Лиеж - тогава след последния акорд всички оркестранти оставиха инструментите си и започнаха бурно да аплодират маестрото. Какъв трогателен израз на уважение получи този енергичен, всеотдаен, незабравим музикант от Фламандската опера и нейния интендант Авиел Кан!...

 Подробности за събитието можете да научите от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20