Пазители на културното и историческо наследство, такива са героите в новия сезон на късометражната документална поредица „5 минути София“. За втора поредна година кратките филмчета на Камен Воденичаров и неговия екип са насочени към музеите на града. Те разкриват историята и обаянието на столичните музейни институции, както и на отделни любопитни експонати с причудливо минало, намерили своето място в експозициите на музеите.
Представени по атрактивен и модерен начин, научно-популярните документални разкази преплитат в себе си истории, събития, личности и артефакти от миналото на стара София вече цели 7 години. От 2012-а насам екипът на „5 минути София“ е създал 43 епизода от късометражната документална поредица, които разглеждат града през призмата на културна столица на Европа, творчески град на киното, както и като град, пазител на нашето културно наследство, поставяйки на фокус именно музеите на София. Да се разказват подобни истории само за пет минути се оказва истинско предизвикателство за екипа. Въпреки това, заради любовта към родния град и желанието да направят непознатата София позната, поне за всички любопитни да научат повече, създателите на „5 минути София“ продължават да разказват историите на столицата. Дори им предстои и нов проект. Какво ще представлява той и кои са музеите и експонатите, които привлякоха вниманието на екипа на поредицата този път, ще научим от разказа на Камен Воденичаров – продуцент, режисьор и автор на „5 минути София“.
Премиерата на новия сезон на „5 минути София – музеите на града“ ще бъде в понеделник, 15 януари, от 19 часа в кино „Одеон“.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg