Близо час и половина продължи дебатът в Европейския парламент по българските приоритети. В изказването си пред Европарламента Борисов акцентира на разногласията по Дъблинския регламент и нерешения миграционен проблем. България ще се опита с много такт и дипломатичност да реши този въпрос, заяви Борисов и настоя за продължаване на споразумението с Турция.
България успя в рамките на година да намали миграционния натиск до нула. Това се постига с много работа. На българо-турската граница показахме как заедно с европейската солидарност и помощ, с усилията на държавата и със споразумението с Турция има ограничаване до минимум на миграционния поток. Затова по темата Турция считам, че споразумението трябва да се подпише, трябва да продължи да работи и да се опитаме, въпреки категоричността, която имаме и трябва да я отстояваме за правата на медиите в Турция, за върховенството на закона, но и в същото време прагматично да се опитаме да решим въпроса по споразумението за миграцията да продължи да работи, защото там има милиони мигранти, за които да се грижи турската страна - заяви Борисов.
Той засегна и основния приоритет на България по време на европредседателството - европейската перспектива на Западните Балкани. Сега е моментът да бъде даден ясен план за присъединяването на държавите от региона към Евросъюза, каза Борисов и добави:
Ясно знаем, че в мандата на тази Комисия няма да има нови държави-членки от Балканите, приети в Европейския съюз, но в същото време ние много ясно и много честно трябва да им кажем какви надежди могат да хранят, как във времето биха се разположили вижданията ни за интегрирането им в Европа. Смея да твърдя, познавайки региона, че това е точният момент, в който трябва го направим. Виждате, вчера един изстрел в Косово и буквално взривява целите Балкани, преговорния процес между Косово и Сърбия, и веднага настроенията стават други.
Премиерът Бойко Борисов засегна и въпроса за нормализиране на отношенията на Евросъюза с Русия. Той постави и темата за бъдещия европейски бюджет и настоя за продължаване на кохезионната политика.
При представянето на приоритетите на Българското председателство в Страсбург, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер посочи, че България не веднъж е доказвала, че изгражда мостове между държавите в Съюза. Юнкер подкрепи страната ни и пожела успех на София през следващите 6 месеца. Председателят на Европейската комисия подчерта, че страната ни може да се гордее с постигнатото досега.
Най-хубавото нещо на Българското председателство е, че ще виждам по-често моят приятел Бойко, така започна изказването си Жан-Клод Юнкер. Той заяви, че шестте месеца ще бъдат важни не само за България, но и за целия ЕС. Юнкер припомни началото на присъединяването на България към ЕС, като подчерта, че това е бил моментът, когато историята и географията са се срещнали. Юнкер изрази подкрепа за приемането на София в чакалнята на еврозоната и допълни, че България може да бъде цитирана като добър пример за успех и да бъде източник на вдъхновение.
Премиерът Бойко Борисов ще представя днес приоритетите на Българското председателство пред Европейския парламент в Страсбург. Преди заседанието на евродепутатите премиерът Борисов ще разговаря с председателя на Европарламента Антонио Таяни..
Премиерът Бойко Борисов представи днес приоритетите на Българското европредседателство пред ЕП. Той отговори и на въпроси на евродепутати. Председателят на Европейската народна партия Манфред Вебер пожела успех на страната ни и каза, че..
Днешният ден е кулминацията на 10-годишни усилия и работа на България в ЕС. Това заяви в предаването „Преди всички“ евродепутатът Андрей Новаков . Още снощи, когато премиерът пристигна в ЕП да участва в заседание на групата на ЕНП, малко..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg