След като ние не отиваме в църквата на неделна служба, нека църквата влезе в нашите домове. В София има близо 50 православни храма, чиито неделни служби се посещават от не повече от 20 души. Или общо около 1000 столичани. В цялата страна положението е подобно. Какви са причините, защо малцина от днешните българи се осланят на вярата, любовта и надеждата? До какви изводи можем да стигнем, ако анализираме причините – липса на семейно възпитание, липса на училищно образование или проблемът е в рационалистическата същност на световния прагматизъм, в глобалния цинизъм на всеобщата потребителска стихия?
Какво е днешното място на църковните хорове в богослуженията, как се подбират кандидати, има ли достатъчно желаещи, хора с какви професии искат да участват в песнопенията?
Ще потърсим отговорите от Нели Трошева, диригент на професионален камерен хор при храм „Св. Параскева“, от музикалния педагог Диана Хаджиангелова, в разговора ще чуем мнението на отец Лашков, свещеник и музикант, ще участва и проф. Иван Желев, богослов, преподавател по Нов Завет в Богословския факултет на Софийския университет, председател на Ефория „Зограф”: всичко това на фона на изпълненията от албума „Ангелски глас“.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg