Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Пламен Марков и "12-те гневни" в Театър "Възраждане"

Сцена от спектакъла „12-те гневни” в театър „Възраждане”
Снимка: личен архив
Тази пиеса е написана в началото на 50-те години на ХХ век, когато единствено пълнолетни бели мъже са могли да бъдат съдебни заседатели. А справедливостта е универсална тема, която няма как да не занимава българите днес – казва проф. Пламен Марков за най-новия си спектакъл „12-те гневни”.

В неговата версия постановката на „12 разгневени мъже“ по Реджиналд Роуз включва жени и мъже. Оттам – и по-различното заглавие. 
Доста неща са се променили през годините, откакто 12 Angry men се появява на големия екран под режисурата на Сидни Лъмет, с Хенри Фонда в главната роля. Пиесата е обявена за едно от националните богатства на САЩ, вдъхновила е много и различни интерпретации. Дори Никита Михалков получава чуждоезичен „Оскар“ във Венеция със своята филмова версия „12“.
В сценичната интерпретация на проф. Пламен Марков помагат сценографът Мира Каланова и музиката на Петя Диманова. Дванадесет съдебни заседатели, събрани в малка, задушна стая, решават съдбата на обвиняемия – младо момче, обвинено в предумишлено убийство. В ролите блестят гост-актьорите Стефан Мавродиев, Христо Мутафчиев и Ивайло Драгиев, редом с талантливите артисти на трупата на театър „Възраждане”: Жана Рашева, Ивет Радулова, Донка Аврамова-Бочева, Лиляна Шомова, Виктория Николова, Костадинка Аратлъкова, Свежен Младенов, Христо Станчев, Георги Златарев, Йордан Ръсин, Боян Младенов, Анатоли Лазаров.
Спектакълът вълнува с полемиката добро–зло, докосва чувствителността на обществото към доверието в съдебната система, към имиграцията и отчуждението между поколенията.
Професор Пламен Марков и актьорите Жана Рашева и Георги Златарев гостуваха на „Артефир”, чуйте разговора с тях в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55