Майсторите на изобразителното изкуство ще проведат срещи-дискусии със студенти и ученици от гимназиите за изящни и приложни изкуства в рамките на няколко изложби в София, Варна и Кюстендил. Събитията ще се провеждат на територия, запазена за изкуството - в музеи и галерии.
Организатор е фондация „Въпреки“, която прави и едноименния сайт за култура и изкуство, като проектът се осъществява в партньорство със Столичната община.
Четиримата професори и младите автори ще покажат творбите си и ще дискутират изкуството. Връзката между поколенията е в основата на този проект:
Какво иска да изгради в своите ученици един преподавател? Какво ученикът приема или отхвърля от своя ментор? Ако се еманципира, какво остава в неговото творчество от обучението? До къде трябва да е провокацията за изграждане на собствен стил и позиция? Това са само част от въпросите, на които ще се търси отговор, обяснява Зелма Алмалех, журналист и изпълнителен директор на фондация "Въпреки".
Повече за инициативата ще научите от звуковия файл.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg