Журналистката Патриция Кирилова е потомка на легендарния Ильо войвода. Има свой пример от семейството, че тъкмо това е средата, в която едно дете трябва да получи първите си уроци за духовни ценности. Приема го и като лична кауза, на която посвещава голяма част от времето, нищо че програмата ѝ е много натоварена с делови ангажименти. Вярва, че без духовни жалони човек трудно може да продължи напред. Нужни са устои, стабилната основа, върху която да градим бъдещето.
Патриция Кирилова е сред онези родолюбци, които не само говоря и пишат, но и решават да изминат удивителния маршрут до земите на Кубратова България. Колко е дълъг този път в пряк и в преносен смисъл? На какво може да ни научи? Като хора от 21-ви век, които живеят в страна - член на Европейския съюз, непрекъснато се съизмерваме с другите. Интересно е да чуем една различна гледна точка - на нашите братя и сестри от Малая Перешчепина, например, които продължават да носят копнежа по майката Родина. Полезно е да се връщаме към историята и паметта, да отворим вратата към сърцата си, за да не забравяме кои сме, откъде е тръгнал пътят ни като българи. В рубриката „Срещи по пътя“ ви представяме Патриция Кирилова и нейните съкровени преживявания.
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg