За кръглата годишнина от Освобождението на България вероятно ще се говори през цялата 2018 година. Като отзвук от отбелязването ѝ на 3 март в предаването „Нашият ден“ представихме романа „Войната свърши в четвъртък“ на Неда Антонова, излязъл от печат още през 1979 г. и преди няколко седмици преиздаден.
Тази книга е документално-художествен разказ на събитията около обсадата и падането на Плевен през 1877 г.; за младия и талантлив, но непризнат дотогава пълководец от руската армия Михаил Скобелев, за храбрия, макар и обречен защитник на обсадения град – Гаази Осман паша.
Авторът – Неда Антонова, разбива няколко исторически митологеми в своя разказ. Една от тях е известното пренебрежение към българското участие във войната, в случая в превземането на Плевенската крепост. Във войната участва не само българското опълчение, но и цивилните хора от града и околните села. Неда Антонова възпроизвежда малко известни факти около Плевенската епопея, но това се прави с художествени похвати.
В центъра на събитията от 1877 г. са ген. Михаил Скобелев – забележителният военен талант, непризнат дотогава и Осман паша, провел образцово защитата на Плевен, но загубил битката. Според Неда Антонова именно там, около възвишенията на Плевен започва и свършва войната.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg