Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

4
Къща на Георги Савов
Снимка: Сградите разказват

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София.

"Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които бяхме подготвили за исторически разходки. Бидейки екскурзовод и информатор в музея ми е правило впечатление, че хората запомнят пикантериите. Самата историческа беседа е основана на клюки, основният ни извор е Георги Каназирски-Верин, който пише книгата "София преди 50 години", той ни е първоизточникът. Търсим наследниците на хората, построили тези къщи, събираме архиви, ходим в библиотеки, работим с Института за недвижим културни ценности" – разказва Йордана Николова.


Валентин Витанов добавя, че паралелно със създаването на видеата, всички нови факти, които намират, се запазват в дигитална база данни. Тя е част от проекта "Клада.бг" и цели да събере и запази информация за културно-историческото ни наследство. "Разказите на наследниците ни различават от всички други градски турове и обиколки, защото събираме родовата памет на града, която е част от колективната такава"

От поредицата "Сградите разказват" можете да научите например, че Халите са построени на мястото на бившата Касапска чаршия, а в изработването и доставянето на частите за конструкцията е участвал самият Гюстав Айфел. За свое откритие археолозите смятат и развенчаването на мита, че дупката в градинката пред Военния клуб в София е спомен от бомбардировките. Оказва се, че зад появата ѝ се крие съвсем друга банална история.

Чуйте още от Йордана Николова и Валентин Витанов в "Какво се случва".


Поредицата сградите разказват можете да видите свободно тук.

Снимки - "Сградите разказват"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Седми фестивал на българската книга в Брюксел

Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..

публикувано на 04.05.25 в 11:04

Археологическият музей в Сандански в действителната и виртуална реалност

Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан.  В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..

обновено на 03.05.25 в 15:59

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07