Ирина Степановска е лекар, кандидат на медицинските науки и автор на около 20 книги, издадени от големи руски издателства като АСТ и ЭКСМО. Тя е член на Съюза на писателите на Русия. Първият й роман „Ден и нощ“ излиза през 2003 година и връща интереса на читателите към сюжети, свързани с живота на лекари и пациенти. Ирина Степановска се заема с писането, защото все й се струва, че медиите не представят достатъчно вярно и непредубедено атмосферата в болниците, работата, характерите и съдбите на хората от това съсловие. А в последствие д-р Степановска разбира, че я интересува всъщност как би се развила съдбата на всякакви герои. Така се раждат романите „Екзотични птици“, „След Ремарк“, „Разходки из Рим“, „Под крилото на доктор Фройд“, „Ноевият ковчег на Тина Толмачова“, „Любовна експертиза“, „Реанимация на чувствата“, „На тези, които не обичат“ и др. Тя има и сборници с разкази и повести, издадени в Москва под заглавията „Мамещият дъх на пържени картофи“, „Да жадуваш щастие“, „Ожени се за мен“. Общото във всичко написано от Ирина Степановска е съчувствието и обичта към хората, както и внимателното изследване на чувствата им. Героите й са наши съвременници, представители на различни прослойки на руското общество, но авторката е особено пристрастна към темите, свързани със съдбите на научната интелигенция – тези за които у нас някак стана немодно да се пише и разказва. Това прави неголемият сборник с разкази „Двупосочен билет“ особено привлекателен и за българския читател. Подборът и преводът са на голямата българска поетеса и преводачка Надя Попова, която преди време е представила на български език и пиесата на Ирина Степановска „Без Цезар, Антоний и Катон“. Именно интересът на д-р Степановска към историята е причина за голямата й симпатия към България. По време на срещата в „София-прес“ тя сподели: … Разбрах, че България съвсем не е само написаното в туристическите брошури – ски и морски курорти… Това е земя, осветена от многохилядолетна човешка история. И аз се влюбих в България.“
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg