Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фрагменти за парите: Епизод четири „Парите без звук – следващото поколение“

БНР Новини
Колаж: Теодор Иванов

Те са: „Социален феномен, универсалната абстрактна медия, която събира и разделя хората, информация за обещания, онова, което ти пречи да видиш истинския свят, те искат да бъдат похарчени, искат да видят свят…“

Това „те“ стои в центъра на питането: „Какво са парите?“ А питаме, защото „те“ парите, придобиват различни лица всеки път, когато дори помислим за тях. „Те“ са и нужда, и цел, и доверие, и стремеж, и контрол, и власт – не само през езика. Парите се променят според говорещите за тях, а симпатиите и антипатиите се редуват и повлияват заключенията. Но триумфалното шествие на парите не спира и за миг.

Цикълът „Фрагменти за парите“ включва пет епизода, всеки от които търси различен поглед към употребите и мястото на парите в човешките взаимоотношения, в икономиката, в етиката, във философията и в изкуството. Във всеки епизод изграждаме представата за парите, като не пестим личното ни схващане за тях. И докато в епизод едно започваме разказа с простичкия въпрос какво са парите, следващите епизоди ще ни водят към все по-дълбокото потапяне на „те“ – „тях“ в света на „ние“ – „нас“, за да достигнем до бъдещето на парите и възможността за тяхното заличаване във вида, в който ги познаваме и използваме днес. Всеки от епизодите има своя ценност, но последният ще ви разкрие говорещите за парите в друга светлина – не експертната, а личната, в него са събрани любимите истории за пари на всеки от събеседниците ни и богатството в нетрадиционния му смисъл е наистина безценно.

В епизод четири: „Парите без звук – следващото поколение“ доц. Григор Сарийски, икономист към Институт за икономически изследвания (БАН); доц. Борис Грозданов, изследовател в към Институт за изследване на обществата (БАН) и Европейския Университет, преподавател по философия в Софийския университет, Никола Баненкин, програмист и ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози към СУ „Св. Климент Охридски“, говорим с исторически факти, представяме икономически и философски теории, разказваме истории и търсим отговор на въпроса какво са парите за обществата през вековете и днес. Но не само. В този епизод поглеждаме от настоящето към бъдещето на парите и обсъждаме пари ли са криптовалутите, до колко са зависими от доверието и как се формира то към тях. Ще изчезнат ли парите? Слушайте в епизода.
Благодарим на ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози, за търпението и специалното отношение към този проект.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05