Те са: „Социален феномен, универсалната абстрактна медия, която събира и разделя хората, информация за обещания, онова, което ти пречи да видиш истинския свят, те искат да бъдат похарчени, искат да видят свят…“
Това „те“ стои в центъра на питането: „Какво са парите?“ А питаме, защото „те“ парите, придобиват различни лица всеки път, когато дори помислим за тях. „Те“ са и нужда, и цел, и доверие, и стремеж, и контрол, и власт – не само през езика. Парите се променят според говорещите за тях, а симпатиите и антипатиите се редуват и повлияват заключенията. Но триумфалното шествие на парите не спира и за миг.
Цикълът „Фрагменти за парите“ включва пет епизода, всеки от които търси различен поглед към употребите и мястото на парите в човешките взаимоотношения, в икономиката, в етиката, във философията и в изкуството. Във всеки епизод изграждаме представата за парите, като не пестим личното ни схващане за тях. И докато в епизод едно започваме разказа с простичкия въпрос какво са парите, следващите епизоди ще ни водят към все по-дълбокото потапяне на „те“ – „тях“ в света на „ние“ – „нас“, за да достигнем до бъдещето на парите и възможността за тяхното заличаване във вида, в който ги познаваме и използваме днес. Всеки от епизодите има своя ценност, но последният ще ви разкрие говорещите за парите в друга светлина – не експертната, а личната, в него са събрани любимите истории за пари на всеки от събеседниците ни и богатството в нетрадиционния му смисъл е наистина безценно.
В епизод четири: „Парите без звук – следващото поколение“ доц. Григор Сарийски, икономист към Институт за икономически изследвания (БАН); доц. Борис Грозданов, изследовател в към Институт за изследване на обществата (БАН) и Европейския Университет, преподавател по философия в Софийския университет, Никола Баненкин, програмист и ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози към СУ „Св. Климент Охридски“, говорим с исторически факти, представяме икономически и философски теории, разказваме истории и търсим отговор на въпроса какво са парите за обществата през вековете и днес. Но не само. В този епизод поглеждаме от настоящето към бъдещето на парите и обсъждаме пари ли са криптовалутите, до колко са зависими от доверието и как се формира то към тях. Ще изчезнат ли парите? Слушайте в епизода.
Благодарим на ас. Бойко Амаров, консултант статистически анализи и прогнози, за търпението и специалното отношение към този проект.
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg