Много от концертите на фестивала „Мартенски музикални дни” излъчихме директно по програма „Христо Ботев”, но и много ценни музикални събития останаха „неекспонирани” в ефира. В предаването представяме:
• Примариусът на струнен квартет „Фрош” Негина Стоянова за сътрудничеството на формацията с големия български творец Васил Казанджиев. Премиера в ефира – Седмият квартет на композитора. И още музика от концерта на квартет „Фрош” в Русе: две танга от Астор Пиацола из цикъла Five tango sensations, които изпълняват заедно с Красимир Щерев (акордеон).
• Дебют на „Мартенски музикални дни” на дуото Зефира Вълова (барокова цигулка) и Явор Генов (архилютня). От програмата им „Сонати Alla Romana. Забравени майстори на Вечния град” избрахме Соната № 10 от Джовани Стефано Карбонели и Шакона от Карло Амброджо Лонати.
• Мария Дуканова, директор на Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов” в Русе за уникалния проект Русенски фестивален оркестър. Под диригентството на Емил Табаков оркестърът, съставен от възпитаници на училището, разпръснати у нас и по света, музицира за четвърти път на фестивала – тази година с две програми. Своите емоции от участието в проекта споделят някои от музикантите. Ще чуете бисови пиеси от първия концерт (на 29 март) и Симфонична картина „Порги и Бес” от Джордж Гершуин с аранжимент на Роберт Ръсел Бенет (от втория концерт на 1 април). В изпълнението на сюитата на американския композитор към Русенския фестивален оркестър се включват Саксофонен квартет Signum и мултинационалния младежки ансамбъл на Татяна Колева Youth percussion pool.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg