Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намибия – бялата лястовица на Африка

БНР Новини
Дюна 45 в Намибия
Снимка: pixabay.com

Дюна 45 от заглавието на третата книга от поредицата „Пътешествия с Максим“ – „Дюна 45. Намибия“ на журналиста и генерален директор на БТА Максим Минчев е най-популярната дюна в туристическите справочници.
СнимкаТя е реална. Намира се в границите на държавата Намибия – някъде там между делтата на Окаванго и атлантическото крайбрежие на африканския континент, сред може би най-древната пустиня върху земното кълбо, чието название Намиб на някой от местните езици означава „мястото, където няма нищо“. Но в пълно противоречие със значението на името – държавата Намибия има с какво да заинтригува дори закоравелите пътешественици. То е много повече от предполагаемата афроекзотика с лъвове, жирафи, сурикати, тюлени, пингвини… Поне такова впечатление оставя у нас книгата на Максим Минчев. А разказът му в това издание е подкрепен визуално с богат авторски снимков материал от всякакви ракурси на намибийската действителност. Обаче не междувидовото разнообразие на фауната и не богатите залежи на уран и диаманти са истинската ценност в тази страна. Богатството е в резултатния модерен обществен модел, установен в Намибия след история на изтребление, апартейд, войни и колониализъм. Факт е, че началото на този нов обществен договор за Намибия е през 1990 година. Да ви звучи познато? Съвпадението на годините, заредени с намерения за ново начало и липсата на часова разлика с България са единственото общо между нашите две страни. За друго не се сети и архитект Михаил Михайлов, почетният консул на България в Намибия – един от героите на тази книга и автор на фразата, превърнала се в заглавие на статията: „Намибия е бялата лястовица на Африка“.

Защо това е вярно, можете да чуете в репортажа от премиерата на книгата с участието на арх. Михаил Михайлов – почетният консул на България в Намибия, автора на „Дюна 45. Намибия“ – Максим Минчев, редактора на книгата – Георги Милков, както и коментар на Соломон Паси – един от спътниците в приключението НАМИБИЯ.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53