Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С влака Носталгия съвсем не носталгично пътуване до Лудия камък на желанията

БНР Новини
3
Желко Шпиунович
Снимка: Петра Талева

Когато у нас питат децата как прави влакчето, те отговарят „Пуф – паф”. Според малчуганите в Сърбия, локомотивът прави „чи-чи”, откъдето ретро-влакът по линията Шарганска осмица е наричан „Чира”. Той се движи от април до октомври и по празниците през зимата от 25 декември до 25 януари. Линията преминава през живописни, добре социализирани места, както е прието да се казва в туризма. Спирате например край ромолящ водопад. До него в стръмната скала са оформени стабилни стъпала, които водят до беседка с великолепна панорамна гледка. Оттам имате възможност да направите чудесни снимки.   
Пътят на теснолинейката Шарганска осмица се вие. Тя пресича сама себе си, заради денивелацията, която на места е 300 метра. Шарган пък означава „отпечатък от стъпката на коня на Крали Марко”. Според легендите юнакът яхва крилатия си кон и с лекота прескача от връх на връх. Лесно им е на приказните герои! Но за обикновените хора прекосяването на планинския терен е сериозно изпитание. Само си представете тесните и стръмни пътеки в студ и в жега, при снеговалеж и гръмотевична буря. Да не говорим в такива условия за колко време се вземат разстоянията. Местните хора и до днес се отнасят с голямо уважение към онези храбри мъже, които векове наред са тръгвали на път, съпровождани само от здрав кон, за да пренасят стоки и товари. Навсякъде са ги очаквали с трепет и надежда, заради необходимите продукти и новините какво става по широкия свят.  
Къде на шега, къде съвсем сериозно, това транспортно решение е наричано „бързовоз”. Ползвано е до построяването на  железопътната линия. Разбира се, че с влак е къде-къде по-лесно и по-удобно! Бързовозът остава в миналото. Може ли някъде да се види? Ами, … на площада в центъра на съвременния курорт Златибор, вече под формата на скулпторна композиция. Тя е сред  туристическите атракции на градчето. А гостите не пропускат да посетят емблематичния паметник и да го снимат за спомен.  
Всъщност, самата Шарганска осмица е голямата атракция, за която пристигат туристи от цял свят. Теснолинейката има 760 mm ширина между релсите. По цялото трасе може да се любувате на невероятни гледки, колоритни малки гари, както и да слушате  какви ли не истории, свързани с тях. Световна знаменитост е близкият до станция Мокра гора Дървен град или още селището на Емир Кустурица.  
Колко са тунелите и мостовете? Защо не бива да пропускате спирката с Лудия камък? Какви интересни неща се случват там?   
За невероятното усещане да се пътува с този ретро-влак разказва Желко Шпиунович, ръководител движение.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22