Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Филип Аврамов: Театърът ми дава живот, а аз давам всичко от себе си и не се щадя

Филип Аврамов
Снимка: Георги Бангиев

Още на 8 години Филип Аврамов попада в Радиотеатъра на Националното радио. Тръгнал към Детския радиохор, но попаднал в Детския радиотеатър. Първо се обучава в школата на Минчо Събев, а след това в детската група на Театър „Сълза и смях” с ръководител Венцислав Кисьов. След като не го приемат във ВИТИЗ, отива  в Благоевград в театралната студия на проф. Енчо Халачев. Там се занимава с етюди, сценична реч, пластика и теория на театъра. Същата година кандидатства отново във ВИТИЗ, но този път  във Варна (това е единственият случай, когато изпитът за Театралната академия е бил изнесен и в още един град). Приет е. И въпреки че Тодор Колев му казва да се запише в класа на проф. Крикор Азарян, Филип Аврамов остава верен на своя преподавател проф. Енчо Халачев.

Наричат Филип Аврамов „чешит”, „зевзек”, „образ”, но той е и един сериозен, задълбочен човек, който премисля всичко обстойно. За 3 години е отказал 40 роли. Той не играе своите герои, а ги живее. Това е научил от режисьорката Юлия Огнянова и от другите свои учители. При предложение за роля най-напред чете пиесата и ако в нея няма истина, въобще не се захваща с нея. Захване ли се обаче, отприщва всички хоризонти, варианти, докато я прекара през себе си, през мисленето си и тя стане истинска. Точно „истината” го привлича към една роля. Харесва голямата руска класика: Достоевски, Чехов, Гогол и от по-ново време Шукшин. Но ако се захване с такава роля, знае че тя ще му отнеме много ресурси, че трябва да е много внимателен, защото това, което трябва да се получи, е нещо сакрално.

В момента играе на сцените на Малък градски театър зад канала (МГТЗК) и Народния театър. Пътува с музикалните спектакли „Бог Рок” и „Оскарите в музиката”. Носител е на наградата „Аскеер” за ролята си в „Дама пика” на МГТЗК и „Икар” за ролята в спектакъла „Ничия земя”, която и сега се играе в Народния театър. Получил е и признанието „Златна роза” за най-добър актьор през 2011 година. В студиото на „Нощен Хоризонт” актьорът свири на китара и изпя за първи път най-новата песен, която е със социална тематика, съвместно дело между него и певицата и музикант Севинч Ибрахим. Песента започва така:

„Страх, лъжи и пози,

все нещо ви тормози...”

Един ден на Филип Аврамов започва обикновено много рано. Отива на снимки, вечерта е на представление и след това задълженията, забавленията и всичко останало, което е свързано със семейството и дома. Няма много приятели. Може би трима, но те са „човеци”. За него са важни първите 10 секунди от срещата с един човек. Имал е и предателства в живота си, но те не са от приятели. В сегашния период от живота си той е много по-конструктивен и по-обмислен. Смята, че българите са индивидуалисти – с никого не се събират, но иначе са хубави и читави хора. За политиците не иска да говори. Според него в България се разчита на случайността и повечето хора се водят от принципа „След мен и потоп!”. Но въпреки това вярва, че животът в България е такъв, какъвто човек си го направи. И се надява да има повече честност и почтеност.

На Филип Аврамов не му стига времето за морето и риболова. Приема всеки ден като предизвикателство. Определя себе си като конелюбец, това е заложено в името му, въпреки че една кобила по време на снимки е искала да го „изяде” или по-скоро да го ухапе по ръката и да го хвърли на земята. Обича свободата. Обича да препуска. А най-важното нещо в живота за него е „да бъдеш човек”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балет "Арабеск" представя първата си за сезона премиера под заглавието "Вива ла класика"

Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..

публикувано на 14.11.13 в 11:14