Втора изложба, организирана от Аукционна къща „Виктория“, дава възможност на българската публика да опознае художника Кочо Гърнев, чиито творби едва наскоро се завърнаха в родината му, благодарение на екипа на галерията. През февруари платната на твореца изпълниха залите на Националната художествена галерия – Двореца, където бяха изложени над сто негови произведения, съпроводени с албум и текстове на изкуствоведи. Още тогава организаторите обявиха намерението си да покажат и други картини, открити и върнати в България десетилетия след смъртта на автора в Германия, където прекарва по-голямата част от живота си.
Кочо Гърнев е роден в с. Либяхово (днес Илинден, Гоцеделчевско). През Първата световна война е военен художник. Заминава за Германия и се установява в Мюнхен през 1923 година. Следват участия в общи и самостоятелни изложби в Мюнхен, София, Загреб. При бомбардировки са унищожени двете ателиета на художника в Мюнхен с голямо количество картини. Гърнев участва активно в организационния живот на художниците в Германия като член-основател на Съюза за защита на творците в изобразителното изкуство, член и първи председател на мюнхенската група „Павилион“. След години отсъствие от българския художествен живот е поканен и участва в Националната изложба на живописта през 1965 г. с картината „Ездачка“. На следващата година умира и е погребан в северните гробища на Мюнхен.
Изложбата в галерия „Виктория“ в столицата ще продължи до края на юли 2018 г.
В репортажа от откриването ще чуете доц. Ружа Маринска и Павлина Девлова от екипа на галерията.
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg