Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За джобните фенерчета и други неща

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Добрите новини идват от международния туризъм. Повече от 1.1 млрд. лв. са приходите от него в България през първите четири месеца на тази година. Само за месец април постъпленията от международните туристически пътувания надхвърлят 330 млн. лв. В топ 5 на страните за входящ туризъм у нас остават съседните ни държави, като тенденцията се запазва от миналата година и най-много чуждестранни туристи е имало от Румъния. Интерес към България продължават да проявяват и страните от Западна Европа, най-вече от Германия и Великобритания, както и гражданите на Израел, Русия и Украйна. „Резултатите са изключително добри и показват устойчива тенденция за увеличение в броя на туристите и приходите от международни пътувания“, коментира министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя добави, че резултатите показват ефекта от усилията за популяризиране на България на генериращите туристически пазари.
Нищо по-хубаво от това ще кажа аз. Хубава ни е страната и имаме какво да покажем. И понеже съм благосклонна заради цифрите, цитирани по-горе, то няма да навлизам в подробности за злите сервитьорки, за безразличните продавачки, за дупките по пътищата, за миризливите тоалетни, за липсата на комуникация, за бедния речник по чуждите езици и за други неща, на които може да стане свидетел както чуждестранният, то така и българският турист по морето, например. В този ред на мисли се чудя дали НСИ има справка за българските граждани, които избират за почивка нашето Черноморие. Ще ми е любопитно.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26