Управляващи, бизнес и университетските ръководства се ангажираха с обща работа за промени в Закона за висшето образование. Това стана ясно на дискусия по темата, организирана от вестник "Труд", под патронажа на председателя на Комисията по образование в Народното събрание Милена Дамянова.
Участие в дискусията взеха министрите на образованието и културата Красимир Вълчев и Боил Банов, депутати от ГЕРБ, БСП и "Обединените патриоти", кметът на София Йорданка Фандъкова, ректори и представители на бизнеса и синдикатите.
Първите законодателни промени ще са факт още до края на седмицата. Председателят на образователната комисия в парламента Милена Дамянова обяви, че до края на седмицата ще бъдат внесени поправки в Закона за висшето образование, а целта е да се осигури активно участие на бизнеса в системата на висшето образование.
Дискусията показа, че бизнес, законодатели и преподаватели мислят в една посока.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев излезе с най-радикалните идеи – за регулиране на планирания прием и за задължения на завършващите висше образование на държавна издръжка.
Мнения изразиха Димитър Манолов от КТ "Подкрепа", проф. Анастас Герджиков, ректор на Софийския университет, и ректорът на УНСС проф. Стати Статев.
Работна група ще събере всички предложения и ще ги оформи като предложения. Може да се стигне и до написване на съвсем нов Закон за висшето образование.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg