Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майстори на клавира – втора част

Дейвид Фостър и Уилиам Бърд

Представяме ви музика от времето на английските изпълнители на клавир – вирджиналистите Уилиам Бърд (William Byrd), Джон Бул (John Bull), Орландо Гибънс (Orlando Gibbons). Независимо от разликата в нюансите тяхното изкуство е свързано с традициите при музиката за лютня, а и за орган. От репертоара на лютнята вирджиналистите взимат по-елементарни форми като обработка на песни и на танци, а с органа ги сродяват големите полифонични форми (фантазия, прелюдия). Известно е, че почти всички изпълнители на клавишни инструменти (чембало, виржинал и/или спинет) свирели и на орган! Дори често се е препоръчвало свиренето ту на единия, ту – на другия инструмент, за да не се губи специфичната техника на звукоизвличане.
Звучат и изпълнения на Дейвид Фостър (David Foster), групата „Скрити Полити“ (Scritti Politti), Томас Долби (Thomas Dolby), Румен Бояджиев, Джордж Дюк (George Duke). В тях личи как „кийбордистът“ борави с клавиатурите на близките до нашето време музикални инструменти и звукови системи, част от тях – станали легенди. Днес те продължават да съществуват физически, но са разпространени и във виртуален, софтуерен вид, благодарение на компютърните технологии. А те, легендите са: Mini Moog – D, Rhodes Piano, Hohner Clavinet – D 6, Kurzweil, PPG, Fairlight, Yamaha Grand Piano, DX 7, Roland Jupiter 8, Hammond B 3, Oberheim…

Вторник, 24 юли, от 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07