Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно опасно tête-à-tête от 70-те

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова

След представление на Харолд Пинтър се случва историята на тази малка радиопиеса, написана от Михаил Величков. Сюжетът е прост и интимно-задушевен. С два гласа и малко подробности да разкажеш едновременно случка, характери, психологически наблюдения за човешката природа изобщо, колоритни щрихи за действителността на своите герои и да запазиш заедно с всичко това една леко игрива, лекичко снизходителна и наситена с жадно любопитство дистанция – това е истинско майсторство.

Михаил Величков е автор на пълнометражни радиопиеси, сериали и миниатюри, в чиито записи участват най-добрите актьори на 70-те и 80-те години в България и за радост на сегашните малобройни почитатели на този естетски издържан непопулярен жанр неговите текстове не са остарели. Те не носят онзи типичен соц отпечатък на времето на своето създаване, който да ги направи интересни само и единствено като документ на епохата. Те не са документ на онези десетилетия в техния местно-български вариант. Хванали са, обхванали са и са запазили нещо много по-голямо и ценно – космополитната история, случваща се в психологическо-философско-емоционален план. Давам си сметка, че юридическото му образование, както и театрознанието в Берлин и Виена, учени преди 1944 г., определено са оказали сериозно благотворно влияние в развитието на неговия талант на драматург. Плюс фактът, че още като ученик в Първа мъжка гимназия на улица „Стара планина“ в София, основана още през 1879 г. от Марин Дринов, е имал сериозни литературни занимания заедно с Валери Петров, Александър Геров, Александър Вутимски, Емил Манов, Богомил Райнов, Невена Стефанова и още куп основатели на съвременната българска литература през 30-те и 40-те години.
Михаил Величков създава в българската драматургия онази посока, която е съзвучна още в своя замисъл с френските текстове за кафе-театър, с испанските нереалистични сюжети, с английското чувство на иронична игривост и с виртуозността на диалога на Харолд Пинтър.

Опасното tête-à-tête можете да чуете в първите минути на неделя, 12 август.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02