Проф. Златимир Коларов е ревматолог. Завършва медицина в София с отличен успех и златна значка. Автор е на стотици научни публикации, сред които монографии, учебници, ръководства и справочници по медицина и ревматология, научно-популярни книги и брошури за пациенти. Уважаван учен и лекар, той участва в редица медицински форуми, пътува често в страната и чужбина.
Председател е на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза. Името му е популярно и в литературните среди, защото, както сам казва, е изкушен от словото като писател: на художествени и публицистични творби, на сценарии за игрални и документални филми. Той е председател на Съюза на писателите-лекари „Димитър Димов” в България, клон на Международния съюз на писателите-лекари – UMEM. Срещите в медицината и в живота са безценен източник на сюжети, особено когато човек има сетивата да ги „улови“ и пресъздаде в увлекателни, интересни истории. В тях пътят на болката отвежда до надеждата, чийто символ е бялата лястовица.
Във всяка професия има моменти, които не се забравят. Може ли със свалянето на престилката и излизането извън медицинската среда да „свалиш“ от себе си отговорността по спасяването на човешкия живот, особено когато си в презокеански полет, на хиляди метри височина? Как в едно „съжителстват“ лекарят, преподавателят, писателят, почитателят на пътешествия? Кое съкровено място у нас го връща към детството? За кои бъдещи посоки мечтае?
На 26 ноември в зала "Проф. Марин Дринов" на БАН се проведе 15-та церемония по връчване на отличията "За жените в науката" , организирана от ЮНЕСКО и Софийския университет "Св. Климент Охридски". В "Нашият ден" разговаряме с Радослава Бекова , доктор по хидробиология и ихтиология – част от екипажа на единствения научно-изследователски кораб в Черно..
Днес започва третото издание на Фестивала на науката . То ще продължи до неделя, 30 ноември . Четиридневната програма включва повече от 40 учени в 70 събития , 15 щанда с демонстрации и две изложби , разположени в пет различни пространства. Специален гост на фестивала ще бъде френският антрополог д-р Оливие Живър , който ще се срещне с..
Науката се превръща в игра, когато можеш да я пипнеш и помиришеш, да скочиш с двата крака в друг свят, да експериментираш и да се изненадваш. Когато можеш да мечтаеш. Продължава пътешествието в най-големия детски научен център в България, който се намира в София, "Музейко". Смислов и физически център в интериора на детския музей е неговото..
Човешкото сърце не е просто анатомия или орган, то е нарицателно, метафора, често експлоатирано в поезията, в литературата, в киното. Много пъти бива употребявано в народопсихологията, в пословиците и поговорките, в човешките взаимоотношения. Аз винаги съм вярвал, че повечето лекари и лекарският персонал са хора с големи сърца – съпричастни,..
Националната спортна академия представи изследване на тема "Младежките субкултури в спорта", което анализира и описва по какъв начин спортът се явява обединяващ фактор на младежи с различна култура, социален статус, ценностна система и жизнен опит. То засяга модерните градски спортове като паркур, брейкинг, уиндсърфинг, сноубординг и др...