Събеседници в студиото на „Нашият ден“ на 6 септември бяха Димитър Петков – „Студио Змей“ от екипа на анимационната поредица „Златната ябълка“ и Светослав Марков, съавтор на книгата „50 места от българската история отвъд България“
Димитър Петков: „Аз бях в Англия четири години, върнах се преди шест тук и това, което ми направи впечатление, е, че в България се случват много страхотни неща. Има прекрасни хора, които градят много. Това, което на мен ми направи впечатление, е, че тези истории като че ли не се разказват много.“
На въпроса как се зароди идеята за анимационната поредица „Златната ябълка“, Димитър отговори:
„Преди много време, още бях в Англия и работих в най-голямото студио за анимационни сериали в Лондон, се замислих, че всички сме чували за самураи, дракони и елфи, но не и за змейове, кукери и самодиви. И въобще за готините елементи от нашата култура няма продукт, който да ги представя по интересен начин. Дори като малък съм израствал със западни анимационни филмчета – Батман, Супермен и т.н. Не съм виждал нашия фолклор по хубав начин. Така започна нашият проект, първоначално като личен, а след това се присъединиха Светла Радивоева, която в момента работи в Дисни, Ирен Първанова, която сега ни е сценарист, Стоян Цветков, който ни е главният аниматор, Елена Рапунджиева, която ни е продуцент, Георги Стрезов, който е гений – млад български композитор.“
В контекста на Съединението – единствената причина „Студио Змей“ и „Златната ябълка“ да съществуват е буквално това, че хората решиха да повярват в нас и да ни подкрепят. Ние съществуваме изцяло благодарение на публична подкрепа и публично финансиране.
Светослав Марков от проекта „50 места от българската история отвъд България“ описа Съединението през погледа на българите по света.
„От самото начало идеята на проекта беше да достигне до българите в чужбина. Опитваме се да представим книгата на максимално много места. Първо, защото тези хора имат нужда от това внимание. Те се чувстват малко изолирани, поне тези, които са в Бесарабия, в Банат, в Западните покрайнини. Те имат нужда да си разкажат своите истории, които са пряко свързани и със Съединението и с нашето съвремие.“
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg