Темата е неизчерпаема, както безкрайни са превъплъщенията на фолклора в авторската музика.
В това предаване ще бъдат споменати различни форми на присъствието на фолклора в художествената музика. В музикалната класика – като различни структурни форми, хармоничен строеж и вариационност; в романтизма – най-богатото и особено емоционално отношение към фолклора, което се основава на идеализиране на отминали човешки взаимоотношения, пантеизъм и търсене на упование в природата, идеализиране и героизиране на миналото и пр. ХХ в. е особено пъстър в това отношение – фолклорът е извор на нови идеи, незнайни структури, търсене на загадъчен колорит. Романтизмът е разцвет на националните школи и те търсят опора във фолклора, а този процес в Европа продължава дори до средата на ХХ в.
В предаването ще звучи музика от музикалната класика, от Брамс, от различни национални школи, от Стравински и Барток, музика, изпълнявана от квартет „Кронос“, вдъхновена от музикални интонации от различни точки на света.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg