Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарл Азнавур ни напусна в Деня на музиката

БНР Новини
Шарл Азнавур
Снимка: БГНЕС

Легендата Шарл Азнавур символично избра датата 1 октомври - Деня на музиката, за да се раздели с нас, на 94-годишна възраст.
Азнавур се радва на една от най-продуктивните артистични кариери, продължила над 70 години. Той е автор на над 1200 песни, продал е повече от 100 милиона екземпляра от албумите си. Българската публика успя да го види на живо преди около година, когато изнесе запомнящ се концерт в зала "Арена Армеец".

Като много други изпълнители, превърнали се в есенция на Франция - като Жорж Мустаки и донякъде Един Пиаф - Азнавур е оформен като човек и творец от корените си. Роден в Париж на 22 май 1924 с рождено име Шанур Вахинаг Азнавурян. Майка му е певица, баща му - актьор. Семейството бяга от арменския геноцид. Азнавур напуска училище деветгодишен, за да си изкарва прехраната като актьор. Той преживява немската окупация на Париж, пеейки по кабарета, докато родителите му крият в апартамента си свои приятели арменци, евреи, руснаци и комунисти. Баща му се включва във френската Съпротива.

Пътят на Азнавур в музиката не е от лесните. В началото на кариерата си той бива пренебрегван от критиците, тъй като по думите им бил твърде грозен, твърде нисък, имал ужасен глас, а и заглавията на песните му били лоши.

Кариерата му леко тръгва нагоре чак в края на 50-те години на миналия век. Цели десет години след като е бил автор на песни за Едит Пиаф. През 60-те участва в „Не стреляйте по пианиста“ на Франсоа Трюфо, но чак през 70-те го спохожда славата, за да не го напусне повече.
Той е от малкото френски звезди, които пробиват във Великобритания и САЩ и неведнъж изнася международни турнета при голям интерес.

"Трябва да се научиш да ставаш от масата, когато вече не сервират любов" - пееше Азнавур в една своя песен. Едно е сигурно, на него никога не му се е налагало да става от масата. Песните му винаги ще се радват на несекваща любов и признание от публиката.
Слушайте утрешното издание на „Нашият ден“, когато музиката ще бъде посветена на големия Азнавур, а нашият колега Здравко Петров ще разкаже за живота и кариерата му.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18