Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шарл Азнавур ни напусна в Деня на музиката

БНР Новини
Шарл Азнавур
Снимка: БГНЕС

Легендата Шарл Азнавур символично избра датата 1 октомври - Деня на музиката, за да се раздели с нас, на 94-годишна възраст.
Азнавур се радва на една от най-продуктивните артистични кариери, продължила над 70 години. Той е автор на над 1200 песни, продал е повече от 100 милиона екземпляра от албумите си. Българската публика успя да го види на живо преди около година, когато изнесе запомнящ се концерт в зала "Арена Армеец".

Като много други изпълнители, превърнали се в есенция на Франция - като Жорж Мустаки и донякъде Един Пиаф - Азнавур е оформен като човек и творец от корените си. Роден в Париж на 22 май 1924 с рождено име Шанур Вахинаг Азнавурян. Майка му е певица, баща му - актьор. Семейството бяга от арменския геноцид. Азнавур напуска училище деветгодишен, за да си изкарва прехраната като актьор. Той преживява немската окупация на Париж, пеейки по кабарета, докато родителите му крият в апартамента си свои приятели арменци, евреи, руснаци и комунисти. Баща му се включва във френската Съпротива.

Пътят на Азнавур в музиката не е от лесните. В началото на кариерата си той бива пренебрегван от критиците, тъй като по думите им бил твърде грозен, твърде нисък, имал ужасен глас, а и заглавията на песните му били лоши.

Кариерата му леко тръгва нагоре чак в края на 50-те години на миналия век. Цели десет години след като е бил автор на песни за Едит Пиаф. През 60-те участва в „Не стреляйте по пианиста“ на Франсоа Трюфо, но чак през 70-те го спохожда славата, за да не го напусне повече.
Той е от малкото френски звезди, които пробиват във Великобритания и САЩ и неведнъж изнася международни турнета при голям интерес.

"Трябва да се научиш да ставаш от масата, когато вече не сервират любов" - пееше Азнавур в една своя песен. Едно е сигурно, на него никога не му се е налагало да става от масата. Песните му винаги ще се радват на несекваща любов и признание от публиката.
Слушайте утрешното издание на „Нашият ден“, когато музиката ще бъде посветена на големия Азнавур, а нашият колега Здравко Петров ще разкаже за живота и кариерата му.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15