Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За реалностите и илюзиите в археологията

БНР Новини
Професор Васил Николов
Снимка: Божидар Любенов

Солницата-Провадия е сред най-интересните и значими археологически обекти, откривани в последно време на територията на нашата страна. Наред с Перперикон – скалният град и светилището на Дионис, златните накити на гетите от Омуртаговата могила в Сборяново – Свещари, тракийският некропол под магистрала “Струма“ и много други
Смята се, че Провадия – Солницата е възникнала преди около 6500 години и че това е един от най-старите градове в Европа. Разкопките край Провадия се правят от 2005 година насам и в тях участват екипи с експерти от Германия, Сърбия, Япония. Според професор Васил Николов, със сол хората плащали за хубавите си къщи, а в по-късните векове дори си купували, както казва той, булки от Трансилвания.
Чл.-кор. проф. д.и.н. Васил Николов е заместник-председател на Българската академия на науките и един от известните български археолози, осъществил редица успешни проучвания. Сферата на неговите научни интереси обхваща новокаменната, каменно-медната и ранната бронзова епоха (VІ - ІІІ хил. пр. Хр.) в българските земи, Северозападна Мала Азия и Югоизточна Европа.
Той е автор на 11 самостоятелни и колективни монографии, и на над 220 статии и студии в български и чужди научни издания. През 1998 г. става доктор на историческите науки с тема на дисертацията „Проучвания върху неолитната керамика в Тракия. Керамичните комплекси Караново II-III, III и III-IV в контекста на Северозападна Анатолия и Югоизточна Европа“.Научните му приноси са в различни аспекти на изследването на късната праистория: произход на неолитната култура на Източните и Централните Балкани, неолитната керамика, праисторическата архитектура, специализираните производства през халколита (вкл. солодобиването), комплексното общество през халколита, религиозно-митологичната система на древните земеделци, праисторическите ямни светилища, първите каменни праисторически крепости в Европа и т.н.
 От 2005 г. проф. Васил Николов ръководи теренни проучвания на най-ранния в Европа праисторически солодобивен център Провадия-Солницата. С него разговаряме за ролята на археологията за опазването на културното наследство и за реалностите и илюзиите свързани с нея.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55