Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

110 г. от рождението на Марин Големинов – слово и музика

БНР Новини
Постановка на „Нестинарка“ от 2018 г. на Държавна опера Стара Загора
Снимка: БГНЕС

„Нестинарка“, балетът, който  донася на Марин Големинов признание в България и зад граница, е не просто еталон за творческия път на автора си: той е показателен и за интересите му. През целия си живот той изследва българската старина, търси и дълбае теми и сюжети от най-тъмните дебри на българската митология. Тези интереси стимулират и чисто инструменталното му творчество – напр. Прелюд, Ария и Токата за пиано и симфоничен оркестър.
Големинов е майстор на инструменталната музика, както и на камерната музика – неговите квартети – най-аристократичният жанр – влизат завинаги в българската музикална класика. Големинов твори за големи музиканти, смята ги за  свои съавтори. Сред тях са проф. Владимир Аврамов, Боян Лечев,  Здравко Йорданов...
В предаването са включени страници от дневниците на автора - „Музикални драски и шарки“; изказвания на композитора, негови разговори с колеги и приятели музиканти, и разбира се записи, съхранени в Златния фонд на Радиото.

Слушайте в "Музикални вечери" на 2 ноември, петък от 19,20 ч. по програма "Христо Ботев".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59