Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кюстендил и споделената отговорност в туризма

БНР Новини
Пауталийските терми в Кюстендил са един от най-забележителните паметници от римската епоха в българските земи.
Снимка: kustendil.com

Знаете ли защо наричат този благодатен район „земя на дентелетите“? – Древното тракийско племе дентелети е населявало земите по средното течение на река Струма, т.е. днешното Кюстендилско и Дупнишко поле и планините, западно от тях. В средата на IV век пр. Хр. дентелетите дори отсичат свои племенни монети от бронз, които са много редки днес. Много неща можете да научите за района, но ще го направите най-добре, като на място се запознаете с неговите невероятни дадености: благоприятен климат, богато културно-историческо и природно наследство, минерални води, вкусни местни продукти. Пауталийските терми са сред от най-забележителните паметници от римската епоха в българските земи и втори по големина след тези в Одесос (дн. Варна). От читалище „Братство“ в Кюстендилския регион започват самостоятелния си път библиотеката, театърът и историческия музей в града. Не пропускайте да посетите и другите музеи, Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“, да разходите из Лесопарк „Хисарлъка“, да откриете свои любими места в града и в околностите, да се насладите на спа и уелнес форми за възстановяване и релакс. Неслучайно Кюстендил е приел да бъде домакин на Шестата работна среща между бизнеса и местната власт, в която пресечна точка е споделената комплексна отговорност на държавните институции, местната власт, науката, бизнеса и на всички, които имат отношение и роля за изграждане на висококачествен и конкурентен национален туристически продукт. Още акценти за предстоящата делова работа научаваме от Ирина Найденова и Даниела Стоева от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти – АБТТА.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученически проект за детска болница в Газа

Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..

публикувано на 10.07.25 в 09:50

Иво Орешков: Наркотиците не са самата болест, те са симптом на болестта

Иво Орешков е фотограф по професия и вярващ човек по душа. След 8 години в ада на наркотиците успява да се измъкне, и вече 26 години е чист. За това време никога не се е изкушавал да посегне отново, смята го за чудо! Помага на зависими да намерят пътя към светлината. От 16 години всеки четвъртък вечер на улица "Веслец" 26 в София от 19 часа се..

публикувано на 10.07.25 в 08:25
Страхил Делийски

Страхил Делийски: Речта на политиците не е задължително политическа реч

По повод зачестилата употреба на думата "интегритет" по отношение на държавни и политически фигури в предаването "За думите" разговаряме с политолога Страхил Делийски. Понятието влиза в политическа, публична употреба от психологията и още по-точно от процедури за подбор на кадри. Най-просто означава цялостност, завършеност на личността,..

публикувано на 08.07.25 в 10:11
Д-р Ирина Лазарова

Лабилно ли е духовното здраве на съвременника?

В поредното издание "За здравето" отправихме този въпрос към психиатъра д-р Ирина Лазарова. В анализите, коментарите и разсъжденията по темата поставихме разнопосочни акценти. Постарахме се да направим характеристика на новостите в психиатричната наука и практика, говорихме за неврозите и биполярните афективни разстройства, за масовите психози и..

публикувано на 05.07.25 в 09:35
Представянето на Декларацията за независимост пред Континенталния конгрес на 4 юли 1776 г.

Отцепването на 13-те

2 юли 1776 г. Тринадесетте британски колонии в Северна Америка на Континенталния си конгрес обявяват, че повече няма да се подчиняват на Британската империя. На 4 юли Тринадесетте подписват Декларацията за независимост – денят става национален празник на новообразуваните Съединени щати. Събития, които тогава не получават дължимото им внимание,..

публикувано на 04.07.25 в 08:25