Знаете ли защо наричат този благодатен район „земя на дентелетите“? – Древното тракийско племе дентелети е населявало земите по средното течение на река Струма, т.е. днешното Кюстендилско и Дупнишко поле и планините, западно от тях. В средата на IV век пр. Хр. дентелетите дори отсичат свои племенни монети от бронз, които са много редки днес. Много неща можете да научите за района, но ще го направите най-добре, като на място се запознаете с неговите невероятни дадености: благоприятен климат, богато културно-историческо и природно наследство, минерални води, вкусни местни продукти. Пауталийските терми са сред от най-забележителните паметници от римската епоха в българските земи и втори по големина след тези в Одесос (дн. Варна). От читалище „Братство“ в Кюстендилския регион започват самостоятелния си път библиотеката, театърът и историческия музей в града. Не пропускайте да посетите и другите музеи, Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“, да разходите из Лесопарк „Хисарлъка“, да откриете свои любими места в града и в околностите, да се насладите на спа и уелнес форми за възстановяване и релакс. Неслучайно Кюстендил е приел да бъде домакин на Шестата работна среща между бизнеса и местната власт, в която пресечна точка е споделената комплексна отговорност на държавните институции, местната власт, науката, бизнеса и на всички, които имат отношение и роля за изграждане на висококачествен и конкурентен национален туристически продукт. Още акценти за предстоящата делова работа научаваме от Ирина Найденова и Даниела Стоева от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти – АБТТА.
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg