Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Нели Огнянова: Повече гласове се контролират по-трудно от различни гласове под едно ръководство

По време на дебата в НС за бюджета на обществените медии в четвъртък, председателят на Комисията по култура и медии Вежди Рашидов попита: „Може ли на 6 млн. държава да имаме три обществени медии? Време е да се помисли каква реформа да се направи. Или са обществени медии, или са търговско дружество“.
Потърсихме за коментар проф. Нели Огнянова, експерт по медийно право, преподава Европейско медийно право и Информационна политика на ЕС в СУ „Св. Климент Охридски“.
„Очевидно във въпроса на председателя на Комисията по култура и медии Вежди Рашидов прозира, че три обществени медии са много. И че предстоящото обсъждане трябва да доведе до някаква идея за по-малко на брой обществени медии. Например за сливане на БНР и БНТ. Първо искам да кажа, че в Европа има много държави с повече от една обществени медии. При това не може да се прави еднозначна връзка между броя на населението и броя на обществените медии, защото има държави сравними с България като брой  население – Дания, Ирландия, Финландия…, да не говорим за Монако, това са все държави, които имат по две и повече обществени медии. Ако говорим за финансирането, обичайните аргументи, че обединяването ще доведе до икономии, могат да имат значение, когато се говори за други индустрии, например за хранителни стоки. Но когато се говори за медийна индустрия, икономическият аргумент отстъпва на аргумента за медиен плурализъм, защото едно добро икономическо решение, може да е неплуралистично. Вероятно в представите на някои депутати най-добре е в България да има една само медия, и ако може, тя да е под контрола на властта и тогава ще бъде съвсем ефективно. Но принципът на медийният плурализъм изисква повече гласове. Но според мен, трябва да се говори какво би означавало такова сливане. Няма никакво съмнение, че повече гласове се контролират по-трудно от различни гласове под едно ръководство, тогава линията за натиск е само една и в този смисъл, свободата на словото може да бъде застрашена.“
С проф. Нели Огнянова коментираме още и медийните стандарти, които трябва да спазват Обществените медии през два примера от предаването „Още от деня“.
Чуйте цялото интервю с проф. Огнянова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45