Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи.
Станислав Минчев е създателят на namerih.bg (намерих.БГ) – безплатна, достъпна за всички платформа, където потребителите могат да публикуват информация за изгубени и намерени предмети, както и за изчезнали хора и домашни любимци. Идеята за платформата се ражда от личен опит – преди няколко години той става жертва на кражба, губейки ценни вещи с важна информация. Това събитие, съчетано с подобен инцидент при негов приятел, го мотивира да създаде място, където хората да могат да споделят подобни случаи и да увеличат шансовете за успешното им разрешаване.
"Преди няколко години не ме подмина "късметът" да ми откраднат ценни вещи. Това ме спъна и в личен план, и в бизнес аспект. Тогава започнах да обмислям идеята за платформа, която да събира на едно място информация за изгубени и намерени вещи, за да помогне на хората в подобни ситуации", споделя Минчев.
Платформата стартира преди десетина дни и вече има първите си потребители, които качват обяви. Минчев изразява радостта си, че хората проявяват доверие към новото начинание и започват да го използват активно.
Едно от основните предимства на страницата е възможността всяка публикувана обява да бъде позиционирана върху Google Maps, което значително улеснява процеса на намиране. "Вярвам, че това ще увеличи доверието, защото във всеки един от нас има доброта", казва той.
В платформата са обособени няколко категории – за намерени и изгубени вещи, както и за безследно изчезнали хора. Макар че екипът не може да проследи целия процес от начало до край, те са отделили специална страница, озаглавена - "Как да избегнем измами". Тя предоставя насоки за разпознаване на измамници при връщане на вещи и за безопасна комуникация между потребителите.
При регистрация всеки потребител оставя телефонен номер, за да може да бъде потърсен при необходимост. Важно е да се отбележи, че публикуването на обяви в платформата е напълно безплатно. Минчев подчертава, че няма човек, който да не е губил вещи или да не е бил жертва на кражба, което прави подобна услуга изключително полезна и хуманна.
Слушайте!
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg