Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За добротворчеството - без ограниченията на часовата разлика и географските ширини

В предпразничното време преди Коледа, когато всички отваряме сърцата си към най-великата човешка религия – добротата, не спираме да ви водим по следите на добротворчеството, независимо от ограниченията на географските ширини и часовата разлика. Със Снежина Мечева, говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, разговаряхме за доброто, предавано като щафета от ръка на ръка. Започнахме от приноса на патрона на българското училище „Иван Станчов“ в Лондон – Иван Станчов - за създаването и развитието на едно от първите български училища в чужбина, за подкрепата му за обучението по български език зад граница изобщо, както и за цялото му присъствие на филантроп и благодетел в най-новата ни история – един пример, който децата от това българско училище следват и днес като на свой ред помагат на своите връстници от „Карин дом“ във Варна.
В същото време неотдавна Асоциацията на българските училища в чужбина беше отличена с наградата „Лидерство за устойчиво организационно развитие“ на годишната конференция на Междууниверситетския институт по мениджмънт на образованието“ в София. Какви са успехите, за които АБУЧ получи тази награда и как беше защитавана каузата на обучението по български език зад граница през изминаващата година можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рисунка на Дейв-Стивън Ерон

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж

България в очите на едно семейство, живеещо в Париж – разговор в "Нашият ден" с Ан-Мишел (14 г.), Дейв-Стивън(11 г.) и тяхната майка Пламена Ерон . Пламена е българка, която заминава за Париж, заради френския език, и остава там, защото създава семейство. Ан-Мишел свири на пиано от 5-годишна, а от миналата година свири на орган в..

публикувано на 19.07.24 в 12:57

Да изпратиш писмо до непознат

Всички, които се занимават професионално или като доброволци с хора в нужда, се натъкват на един неизменен факт – че наред с конкретните материални  потребности,  почти наравно с тях, а понякога и в по-голяма степен, изпъква необходимостта на човека да бъде познат, признат и обикнат. Забелязала го е и Катя Кутянова , доброволец и организатор на..

публикувано на 19.07.24 в 11:52

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – какво се случва?

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София. След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме..

публикувано на 19.07.24 в 11:35
Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

В "Законът и Темида"  дългогодишният консултант на предаването д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право, отговаря на слушателски въпроси в ефир. Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента? В отговора си д-р Колев се позовава на чл. 99 от Конституцията – разпоредбата, която овластява..

публикувано на 19.07.24 в 11:04
Отличниците в края на учебната година

Един невероятен клас от СМГ постигна 99,32 среден успех на матурите

Срещаме слушателите на предаването "Нашият ден" с един невероятен клас от СМГ "Паисий Хилендарски", постигнал среден успех на матурите 99,32 точки от възможни 100 . Класният ръководител и учител по математика г-жа Елена Киселова разказва за пътя към блестящия резултат, в който не липсва критика към българската образователна система. От общо..

публикувано на 18.07.24 в 11:53