Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коледна седмица

БНР Новини
Снимка: Теодора Михова

Понеделник, 24 декември – В днешната свята нощ ви предлагаме да чуете светлата и нежна радиодраматизация „Спомени за хвърчила“ от Труман Капоти. Той създава първите си разкази едва на осемгодишна възраст. Веднага го асоциираме с „Хладнокръвно“ и „Закуска в тифани“. Но е автор и на емоционална кратка проза. Смята се, че тя е сред най-доброто, написано през 20 век в Америка. „Спомени за хвърчила“ е радиодраматизация по автобиографичния му разказ „Спомен за една Коледа“, в който Капоти си спомня за южняшкото градче от детството си и за най-добрата си приятелка – възрастна жена, негова далечна роднина. Участват: Меглена Караламбова, Веселин Мезеклиев, Димо Мезеклиев, Анелия Шишкова, Иван Патрушинов, Богдана Вульпе.

Вторник, 25 декември – „Човекоядката“ от Иван Радоев. Адаптация и радиопостановка – Илия Добрев. Това е последната му работа в Радиотеатъра, преди да си тръгне от нашия свят. Работи с пословичното си вдъхновение и с неистова енергия. Събра великолепен актьорски екип: Иван Налбантов, Нина Стамова, Меглена Караламбова, Елена Райнова, Мая Бабурска, Стефан Мавродиев, Марин Янев, Борис Луканов, Кирил Кавадарков, Петя Силянова и Александър Дойнов. Струва си да чуете резултата.

Сряда, 26 декември – „Госпожа министершата“ от Бранислав Нушич. Имате възможност да се посмеете с актьорските гласове на Татяна Лолова, Константин Коцев, Васил Попов, Петър Пейков, Антон Радичев, Петя Силянова, Красимир Ранков, Лора Кремен, Невена Куманова, Димитър Ангелов, Емил Манов и Димитрина Георгиева. Постановката е на Юри Статков.

Четвъртък, 27 декември – „Москва - Петушки“ от Венедикт Ерофеев. Пак ще се смеете, но този път през малко сълзи. Венедикт Ерофеев е руски писател, роден през 1938 г. и живял само 51 години. Произведенията му излизат първо в чужбина, а след перестройката започват да ги издават и в Русия. Най-известната му „поема в проза“ е „Москва - Петушки“. Може да се нарече най-вече пародия. Граничи и със сатирата. Докосва се до трагедията. Леко, комично, великолепно авторът „пие“ водка след водка и сякаш за това ще си говорим, но всъщност стига до ръба на бездната на човешкото объркване и надниква в пропастта така, че разтърсва сетивата ни. Предлагаме ви да чуете радиодраматизацията по „Москва - Петушки“ в забележителното изпълнение на Тодор Колев.
Автор на драматизацията: Ина Вълчанова.
Участват артистите: Тодор Колев, Антон Горчев, Пламен Сираков, Димитър Босев, София Кузова, Валерия Босева и Ралица Терзийска.
Режисьор: Емил Манасиев.

Петък, 28 декември – „Сговор на глупци“ – радиодраматизация по световноизвестния роман на Джон Кенеди Тул. Той пише „Сговор на глупци“ съвсем млад и започва да го изпраща на издатели. Навсякъде го отхвърлят. Романът е публикуван години след смъртта на Тул и се превръща в легенда на антиконформизма и библия за куп маргинали и неудачници. През 1981 г. писателят е удостоен посмъртно с Пулицър.
Заглавието на романа е взето от мисълта на ирландския писател Джонатан Суифт:
„Когато на света се появи истински гений, ще го познаете по това, че всички глупаци влизат в сговор срещу него“.

Това са предложенията на „Запазена марка „Радиотеатър“ за тази седмица. Пожелаваме ви светли празници и приятно слушане!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15