Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Космически елегии“ преди да станем пришълците от Земята

„Космически елегии“ е озаглавила Рада Панчовска най-новата си стихосбирка, която получи и Награда за нова българска поезия „Николай Кънчев“ 2018 в първите дни на декември.

Поетичната книга „Космически елегии“ имаше премиера в НДК, в рамките на Софийския международен панаир на книгата, и беше представена от литературния критик Митко Новков, издателката Дора Минева и самата авторка.

Познаваме поетичния стил на Рада Панчовска от предишните ѝ стихосбирки „Стени и мостове“, „Обратно броене“, „Анонимният успех“, „50 стихотворения“, „Аритмии“, „Убягващи впечатления“, „Кратки срещи“, „На белия свят“ и дебютната „Всеки ден“. Нейни стихове са превеждани на повечето европейски езици, дори на персийски. Самата Рада Панчовска и един от най-сериозните преводачи на поезия от испански език.

Какво е новото, което откриваме обаче в Рада Панчовска чрез „Космически елегии“?

От една страна това е интересът ѝ към астрономията, от друга – умението да интерпретира с лекота „най-горещите“ проблеми на планетата в жанра елегия. Елегията е смятана за своеобразен преход от епоса към лириката.

И в стиховете от сборника „Космически елегии“ вълнуващите авторката теми, размислите и оценките върху тях, наистина мотивират употребата на този жанр.

Обаче в тези стихове Рада Панчовска не остава близка до типичното за жанра скръбно звучене. Топлота, загриженост и лека ирония се долавя в книгата, с която Рада Панчовска доказва чрез поезията, че обществената ангажираност на поета има смисъл и в нашия катаклизмен XXI век.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23