Предаването „Култура.бг“ на Българската национална телевизия направи специален репортаж от Второ студио на Българското национално радио по повод 80-годишнината на Радиотеатъра. На 26.ХІІ.1938 г. Радио Варна излъчва първата българска радиопиеса „Крилата помощ“ с автори Ангел Каралийчев и Матвей Вълев, което се приема за началната дата на българския радиотеатър.
В „Култура.бг“ участваха Теменужка Маринова – звукорежисьор, работила по много от последните продукции на Радиотеатъра, Веселин Ранков – актьор и преподавател в НАТФИЗ, изпълнител на множество роли в Радиотеатъра, последната от която в пиесата на Жорди Галсеран „Кредитът“, режисьорът Петър Бакалов, който засне с помощта на платформата за музика, изкуство и култура „Бинар“ към БНР видео на пиесата „Кредитът“, чийто режисьор е, и Митко Новков, ръководител на Екип „Драматургични форми“. За съжаление, времето не стигна, за да може Теменужка Маринова да разкаже за особеностите, предявявани към една пиеса, да се превърне в радиофоничен продукт.
За всички върхове в историята на Радиотеатъра може да прочетете на сайта на Българското национално радио. А по-важното е, тъй като през цялата 2019 г. ще се реализират различни прояви във връзка с годишнината, че за Радиотеатъра още ще се пише и говори.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg