Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Науката таксономия

Птицечовката е единственият оцелял представител на семейство Птицечовкови и на рода Птицечовки.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес се навършват 241 години от смъртта на бащата на тази научна област, която до ден днешен се опитва да класифицира огромното богатство на живия свят – шведът Карл Линей. По какво се различават според тази наука в нейното модерно каталогизиране империя, царство и надцарство, семейство, клас, разред и род в познатата досега фауна? Защо напоследък редица учени настояват за преосмисляне на някои таксономични категории, основната от които остава биологичният вид? Как разгадава съвременната систематика на организмите парадокси на живота от рода на птицечовката, птицата киви и мадагаскарската ръконожка-лемур, известна със странното име „ай ай“?
В разговора със зоолозите от Националния природонаучен музей при БАН Николай Симов и Марио Лангуров търсим повече яснота в загадъчните дебри на класификационната наука.  

Коментарът на техния колега Стоян Лазаров за странното на пръв поглед наименоване на повече от десетте вида паяци, открити от него, добавя любопитни подробности по темата за таксономията, смятана от мнозина изследователи за висш пилотаж в научните дирения.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05