Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Златното момче“, което дава сили да приемеш себе си

„Въпреки, че тази книга е плод на въображението, ситуациите, описани в нея, са реални“

Когато през 2009 година Тара Съливан попада на репортаж за отвличането, осакатяването и убиването на албиноси в Африка, заради вярването, че телата им носят късмет, и от тях се изработват талисмани, тя е шокирана. Американката, родена в Индия и израснала в Бангладеш, Еквадор, Боливия и Доминиканската република, където родителите и се занимават със социални дейности на международно ниво, не може да остави без реакция потресаващите факти, за които научава. Тя започва да търси повече информация в медиите, каквато, оказва се, почти няма. Все пак попада на филм на „Ал-Джазира Инглиш“ за албинизма – той я подтиква да напише романа „Златното момче“. Тара пътува до Танзания, запознава се с дейността на организация, която дава подслон на хора с албинизъм и организира кампании, обясняващи, че албиносите са хора като всички останали. Точно там се развива и действието на романа, поднасящ по завладяващ начин една екзотична за европейското съзнание история, която обаче внушава нуждата от приемане и разбиране, както от страна на „нормалните“ хора към различните, така и на всеки човек към самия себе си.
„Положителните промени в отношението на хората по света стават на час по лъжичка, човек по човек. Бъдете този човек“ – призовава Тара Съливан.
Чуйте повече за книгата от издателя Тодор Станчев и илюстраторката Омана Кацарска в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама българи с Universi Estremi в сърцето на Рим

Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември под наслов Universi  Estremi. Експозицията включва 20 творби – две паралелни вселени, сътворени в София и в Рим. От една страна, абстракционизмът на Цветелина Русалиева се опитва да улови..

публикувано на 07.11.24 в 08:50

"Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда – за първи път на български език

Сборникът с любовна лирика "Стиховете на Капитана" от Пабло Неруда, "най-великият поет на XX век на всички езици", както го определя Габриел Гарсия Маркес, излезе от печат за първи път на български език в превод на Калин Коев. С настоящото издание отбелязваме и 120 години от рождението на Неруда.  Страстно чувствена и изригваща с цялата еротична мощ..

публикувано на 07.11.24 в 08:30

Александър Ботйов с поетичен спектакъл

"Когато бръшлянът поникне" е дебютна стихосбирка на Александър Ботйов – родственик на поета революционер Христо Ботев. Тя ще бъде представена за пръв път пред публиката на 6 ноември от 19 часа на Арт сцена "Шипка" 34 . Актрисата Милена Червенкова и пианистът Марио Йоцов са сътворили своеобразен поетичен спектакъл с около 20 творби на автора...

публикувано на 06.11.24 в 17:09

"Фрагменти по пътя" – юбилейна изложба на Николай Янакиев

В галерията на Съюза на българските художници, на втория етаж на "Шипка" 6 до 15 ноември се представя изложба, проследяваща целия творчески път на художника Николай Янакиев.  Подредени са близо 100 произведения, по-голямата  част от тях са създадени през 2020-2024година. Заглавието "Фрагменти по пътя" обединява различни  по формати  знакови за..

публикувано на 06.11.24 в 16:40

Сатиричният театър с премиера на "Чумата" от Джордже Кокош

"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна Войкова-Найман, музиката – на Мартин Каров. В ролите ще видим актьорите: Божидар Мицев, Деница Даринова, Кирил Бояджиев, Георги Спасов, Петър Калчев. Спектакълът се играе на Камерната сцената на..

публикувано на 06.11.24 в 16:05