Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 години Радиоенциклопедия: Вратата е отворена…

БНР Новини
Снимка: Емил Николов

В края на първото десетилетие се опитваме да надникнем в следващото. В прогнозите се основаваме на някои „необременени“ от енциклопедичното всекидневие гледни точки. Няколко млади колеги от програмата поеха риска да се гмурнат в дълбоките води на Радиоенциклопедията, ще разчитаме на тях. Един от специалистите, участвали в епизодите, се оказа отдавнашен запален почитател на предаването и на програма „Христо Ботев“. Медиен експерт и преподавател в Софийския университет отбелязва факт, който ние „отвътре“ приемаме за даденост – пътят на образователните предавания в БНР е проправен от някогашната програма „Знание“, закрита преди 26 години, но оставила отпечатък в мисленето за функциите на общественото радио у нас. Може би това обстоятелство дори дава преднина на програма „Христо Ботев“, поглеждайки към съизмерими европейски станции, в които се забелязва „нормализиране“ и включване на познавателни, научни и образователни сюжети и запазени програмни линии в слушано ефирно време. Всичко това ни дава добри надежди за бъдещето на Радиоенциклопедията и познавателните предавания в нашето радио, което има всички основания да покаже самочувствието на обществена институция с богата история и високо доверие. Подтичването след т.нар. „масов вкус“, а и допълнителното му принизяване има достатъчно рупори сред комерсиалните медии, общественото радио може и трябва да формира вкус и стандарти. Това означава и да инвестира в качествена продукция и талантливи творци. Защото моделът „минимум вложения, максимум ефект“ с отдавна доказан от практиката успех е сложил точката на много добри идеи.
В предаването участват проф. Снежана Попова, Димитър Събев, Ани Маринова и Теодор Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55