Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

10
Снимка: Ани Петрова

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България.

"Целта на изложбата е да покаже най-емблематичния аспект от културата на войната – оръжията. Сред експонатите има изящно изработени мечове, саби и бойни ножове, както и техни части. Те обхващат период от 1200 години от VI в. до XVII в. 

Сред акцентите на изложбата са едноръчен меч от района на с. Златар, община В. Преслав; сабя "български тип" от района на гр. Червен бряг; едноръчен меч с украсено острие от Преславска планина и дълъг меч от колекцията на НАИМ-БАН. 

Изложбата дава поле за изява на множество от образците от фондовете на музеите, които се излагат за първи път, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. Методи Златков.

Бъдещ каталог ще покаже, че тези оръжия до голяма степен са чужди за България, т.е. са внос. Дали ще ги наречем византийски, дали ще ги наречем западноевропейски, но всъщност дори в Ранното средновековие ние имаме образци, които можем да наречем домашни, разказа Методи Златков. 

Неслучайно, според него, са известни в литературата като "българските саби", защото реално те са разпространени само при нас и отчасти северно от нас, обяснява експертът. По думите му един меч тежи около килограм и половина. В повечето случаи дръжките на оръжията са дървени, често били покривани с кожа. Цялото разнообразие от оръжия в изложбата показва развитието им по нашите земи за този период, уточнява гостът.

Целия разговор на Ани Костова с Методи Златков от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Изложбата се осъществява в партньорство на НАИМ-БАН с 29 исторически и археологически музеи от цялата страна, които предоставят находки от своите фондове. Това са: НВИМ, НИМ, РИМ - Варна, РИМ - Велико Търново, РИМ - Видин, РИМ - Враца, РИМ - Добрич, РИМ - Монтана, РИМ - Пазарджик, РИМ - Перник, РИМ - Плевен, РВИМ - Плевен, РИМ - Русе, РИМ - Силистра, РИМ - Сливен, РИМ - Търговище, РИМ - Хасково, РИМ - Шумен, АМ - Преслав, НИАР Плиска, ИМ - Горна Оряховица, ИМ - Дългопол, ИМ - Етрополе, ИМ - Казанлък, ИМ - Панагюрище, ИМ - Попово, ИМ - Правец, ИМ - Чирпан. 


Снимки – Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..

обновено на 08.04.25 в 13:20
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15