Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без радио не мога

7
Снимка: Ани Петрова

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към БНР, Антон Митов, директор на дирекция "Архиви" към БНР, и създателя на дигиталния проект Боян Добрев говорим за изминалите десетилетия в развитието на медията, за сегашното ѝ състояние, и се опитваме да визионерстваме за бъдещето.

Според Милен Митев настоящата годишнина е повод за равносметка, но БНР си остава символ на свобода и непримиримост, което следва и от достатъчно творческите условия за реализация на работещите в БНР и ненамесата в тяхната дейност от страна на ръководството. 

Професор Боян Добрев демонстрира реализацията на проекта си, и разказва за визуалното и аудио съдържание на платформата. Гостите в студиото наблюдават това на живо, а слушателите биват осведомени за виденото от него и водещия.

Кин Стоянов, Антон Митов, проф. Боян Добрев, Милен Митев и Милена Димитрова

Милена Димитрова говори за значението и активностите на Обществения съвет към БНР, както и за нарастващата символна стойност на наградите "Сирак Скитник", раздавани по решение на този съвет. Новото при наградите е, че се обръща внимание и на други медии с висока обществена значимост. Тя припомня и забавни случки, свързани с присъствието ѝ в БНР като дете, водена от майка си Божана Димитрова, и за писането на домашни под червения и зеления сигнал в студиата като незабравими детски впечатления.

Кин Стоянов разказва за ползата от дигитализацията на радиоисторията, и разкрива, че се предвижда и нов дигитален проект, посветен на историята на протестите в най-ново време. 

Милен Митев и Милена Димитрова
Към събеседниците се присъединява и журналистът Ана-Мария Кръстева, която припомня как е успяла да намери автентичен запис с гласа на Сирак Скитник по време на работата си. Със спомени от последните десетилетия се включва Антон Митов, който разказва спомени от работата си в институцията, и акцентира върху разказите на Петър Увалиев, една от важните фигури в организационния и творческия живот на БНР. 

Изброяват се накратко и отразените в проекта първопроходци в БНР – Сирак Скитник, Йордан Стубел, Александър Джаджев, Димитър Ненов, Есто Везенков, Боян Икономов, Петър Витанов, Петър Увалиев, Георги Вълков, Константин Константинов, Асен Маринов. Дигиталният проект на професор Добрев ще бъде достъпен на интернет портала на БНР от 25 януари 2025 г. 

Предаването можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - Ани Петрова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15