Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Айнщайн и възгледите му за света

Част от корицата на сборника „Как виждам света“

„Какъв е смисълът на човешкия живот, а и на органичния живот като цяло? Да се даде какъвто и да е отговор на този въпрос предполага наличието на религия. Защо изобщо да се задава подобен въпрос, ще попитате вие. И аз ще ви отговоря така: човек, който смята собствения си живот и живота на останалите създания за безсмислен, не е просто нещастен, а почти непълно негоден за живот.“

Този категоричен глас принадлежи не на кой да е, а на Алберт Айнщайн. И това четем в сборника „Как виждам света“. Като този път разликата е в това, че големият физик не говори за наука, не развива и не защитава теории, а споделя възгледи за живота – преки наблюдения и мисли за учителите и образованието, за мира и политиката, за задължителната военна служба и дори за връзката между религията и науката.

„Моят политически идеал е демокрацията. Всеки човек да бъде уважаван като личност и никой да не бъде превръщан в идол. Ирония на съдбата е, че аз самият съм обект на прекалено възхищение и уважение – без да имам заслуги, но и без да имам вина за това“, пише Айнщайн.

В сборника са събрани точно 65 есета и писма на един от най-великите учени на 20 век, като тези текстове излиза за първи път на български език и допълват представата ни за Айнщайн.

А преводът е на Димитър Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чавдар Ценов

Чавдар Ценов с премиера на нов роман

В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..

публикувано на 23.01.25 в 15:45

Национален културен компас – 23 януари

В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте: 

публикувано на 23.01.25 в 13:23

Проявите на сецесиона у нас в изложбата "Българският Модерн" в Русе

В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..

публикувано на 23.01.25 в 11:53

Националният исторически музей представя над 1400 находки от 2024 година

Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..

публикувано на 23.01.25 в 10:42

Регионална библиотека "Любен Каравелов" – Русе търси любовта навсякъде с фотоконкурс

Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..

публикувано на 23.01.25 в 09:03